Принцип верховенства права знайшов своє закріплення як у низці міжнародних нормативно-правових актів (у преамбулі КЗПЛ; преамбулі та ст. З Статуту Ради Європи, Американській конвенції про права людини та ін.), так і на національному рівні (п. 1 ст. 8 КонституціїУкраїни, ст. 8 КАСУ, у преамбулі, ст. 2, ч. 1 ст. 6 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів", ст. 5 ЗУ "Про безоплатну правову допомогу" та ін.)[3, С. 173].
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права[1, С.6], що означає панування права в суспільстві і вимагає від держави його втілення у правотворчу та право застосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства.
Слід виділити обов'язкові елементи верховенства права. 1) законність, у тому числі прозорий, підзвітний і демократичний процесс прийняття законодавства; 2) правова визначеність; 3) заборона на свавілля; 4) доступ до правосуддя, забезпечений незалежними та неупередженими судами; 5) дотримання прав людини; 6) не дискримінація та рівність перед законом[3, С. 175].
Забезпечення верховенства права, захист прав і свобод людини - одні з найбільш болючих і гострих проблем правосуддя і кримінально-процесуальної науки сьогодення[2, С. 183].
Верховенство права відіграє дуже суттєву роль у законодавчих процесах. Особливо це стосується стадії ухвалення законопроекту.
Ухвалення законопроекту відбувається в результаті голосування (в Україні звичайні закони ухвалюються простою більшістю голосів, конституційні — 2/3 від конституційного складу Верховної Ради) і підготування відповідної постанови законодавчого органу про вступ закону в силу. Тексти законів, ухвалені Верховною Радою підписуються Головою Верховної Ради, невідкладно передаються на підпис Президентові України.
Стадія ухвалення законопроекту в різних країнах залежить відструктуриїх парламенту.
Якщо ухвалення законопроекту не буде здійснюватися на основі верховенства права, то про яку рівність і про яку відкритість можна говорити? Законодавчий процес має відбуватися незалежно і неупереджено. Мають бути дотримані права людини. Необхідно виключити свавілля і забезпечити рівність перед законом. Тільки так законодавчий процес буде здійснюватися на належному рівні.
Література :
1. Конституція України: чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 1 верес. 2014 р.: (ОФІЦ. ТЕКСТ). – К.: ПАЛИВОДА А.В., 2014. – 64с.
2. Тертишник В. М. Кримінальний процесс України. Загальна частина: підручник. Академічне видання. – К.: Алерта, 2014. – 440 с.
3. Науково-практичнийкоментар до Кримінального процесуального кодексу України / В. М. Тертишник. – Київ: Алерта, 2014. - 768 с.
|