Господарська сфери суспільного життя забезпечує суспільство необхідними для задоволення потреб його членів, різноманітних організацій та держави в цілому матеріальними благами, яких серед дарів природи не знайти: вони виникають в результаті або переробки дарів природи (вже існуючих матеріальних цінностей – природних багатств, зокрема), або виробництва (створення нових матеріальних цінностей, в т. ч. й з елементами переробки) [1].
Спільне проживання людей неможливо уявити без виробництва різноманітних матеріальних благ для задоволення не пише індивідуальних, а й групових та інших категорій спільних інтересів.
Господарювання, у розумінні задоволення господарських потреб (в одязі, житлі, предметах побуту тощо) певних соціальних груп, було притаманно людській спільноті на ранніх етапах суспільного розвитку. А функціонування будь-якої людської і спільноти неможливо без регулювання відносин між її членами, в т. ч. і з питань ведення господарських справ. Вивчає ці відносини наука господарського права. Щодо тенденцій розвитку науки господарського права, як світової, так і української можна зробити наступні висновки [2].
Основною метою науки господарського права на протязі всього часу існування суспільних господарських відносин є теоретичне обґрунтування цих відносин, що включає в себе:
- вивчення типу господарських відносин, існуючих у суспільстві;
- розробку концепцій та рекомендацій щодо законодавчої бази, яка регулює господарські відносини;
- моніторинг нових видів суб’єктів господарювання;
- моніторинг нормативно-законодавчих актів, що регулюють господарські відносини у суспільстві;
- виявлення недоліків та вад у господарському законодавстві та пошук шляхів їх усунення;
- вироблення рекомендацій щодо приведення державного господарського законодавства у відповідність із міжнародними нормами[3].
В українській науці господарського права можна виділити окремо тенденцію розвитку науки підприємницького права, як частини науки господарського права.
На загальнотеоретичному рівні проблеми вдосконалення і ефективності українського законодавства останніми роками досліджуються достатньо ґрунтовно. Заслуговують уваги роботи тих вчених, хто аналізує зміст окремих галузей законодавства. Проте, як наголошується в літературі, економічні відносини поки що багато в чому існують поза рамками правового регулювання, а законодавство в цій сфері знаходиться у стадії становлення.
Література:
1. Конституція України від 28.06.1996 р., № 254к/96-ВР // ВВР, 1996 р., № 30.
2. Господарський кодекс України: Коментар. / За заг. ред. д.ю.н., проф. Саніахметової Н.О. – К.: Одіссей, 2004.
3. Щербина В. С. Господарське право: Підручник. – 2-е вид., перероб. і доп. – К.: Юрінком Інтер, 2005.
______________________
Науковий керівник: Гаврилюк Ольга Василівна, викладач Вінницького відділення Ірпінського державного коледжу економіки і права
|