Винахід (корисна модель) – це результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології. Під винаходом розумілося технологічне (технічне) вирішення, що відповідає умовам патентоздатності (новизні, винахідницькому рівню і промисловій придатності), а корисна модель визначалася як нове і промислово придатне конструктивне виконання пристрою. Винахід, і корисна модель повинні саме вирішувати певне технічне завдання в будь–якій сфері технології, вони є саме результатом такого технічного вирішення. На це наголошують і в науковій літературі, визначаючи результат, до якого призводить винахід (корисна модель), визначальною ознакою отримання правової охорони [1].
Винахід характеризувався як технологічне або технічне вирішення (йдеться про досягнення певного результату у сфері технологій, який є новим, має винахідницький рівень та є промислово придатним), тобто винахід повинен по–новому з точки зору рівня техніки вирішувати певне виробниче питання; – корисна модель – це не новий пристрій (процес), а конструктивне виконання вже існуючого пристрою, тобто йдеться про технічне (внутрішнє) вдосконалення певного продукту або процесу. При цьому такий вдосконалений продукт повинен відповідати умовам патентоздатності, що встановлені законом.
Винахід та корисна модель є певним технічним вирішенням в будь–якій сфері технології. Однак інколи цей підхід критикують через те, що недоречно обмежувати сферу застосування винаходу лише сферою технології, оскільки може бути різне розуміння того, що включає в себе сфера технології. Технологія – це результат науково–технічної діяльності, сукупність систематизованих наукових знань, технічних, організаційних та інших рішень про перелік, строк, порядок та послідовність виконання операцій, процесу виробництва та/або реалізації і зберігання продукції, надання послуг .
Об’єктом винаходу (корисної моделі) може бути або продукт, яким, зокрема, є пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо, або процес (спосіб), або нове застосування відомого продукту чи процесу. Хоча винаходи і корисні моделі близькі між собою як результати технічної творчості, однак принципова відмінність між ними полягає в об’єкті – до винаходів належать продукти і способи, натомість до корисних моделей – лише конструктивне виконання пристрою [2].
Об’єктом винаходу (корисної моделі), правова охорона якому надається згідно з законом, є: продукт; процес (спосіб); нове застосування відомого продукту чи процесу.
На нашу думку, корисна модель здебільшого призначена для конструктивного вдосконалення існуючого пристрою (або ж процесу) та характеризується новизною технічного рівня. Нове застосування відомого продукту чи процесу як об’єкт винаходу (корисної моделі) повинно відображати, перш за все, новизну у застосуванні вже існуючого продукту (процесу), що також дає нове технічне вирішення.
Література:
1. Гареєв Є. Ш. Правова охорона винаходів: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юридичних наук : спец. 12.00.03 / Є. Ш. Гареєв. – Одеса, 2007. – С.5; . Коссак В. М., Якубівський І. Є. Право інтелектуальної власності. Підруч- ник. – К.: Істина, 2007. – С.126
2. Підопригора О. А. Підопригора О. О. Право інтелектуальної власності України: Навч. посібник для студентів юрид. вузів і фак. ун-тів. – К.:Юрінком Інтер, 1998
__________________________
Науковий керівник: Гаврилюк Ольга Василівна, викладач Вінницького відділення Ірпінського державного коледжу економіки і права
|