На сьогодні найбільш вдалим терміном для визначення процесу збільшення сфери правового регулювання суспільних відносин являється термін «юридифікація».
Термін «юридифікація» першочергово з'явився на німецькій мові, коли на початку минулого століття О. Кирххаймер запропонував термін verrechtlichung, після чого він був переведений на англійську мову як juridification. Буквально це слово можна перекласти як «легалізація», що передбачає запровадження правового регулювання на сферу, яка раніше була вільною від дії правових засобів [2, с. 3].
На сучасному етапі розвитку суспільства, держава все сильніше «пускає коріння» в суспільні відносини, прагне врегулювати якомога більше сфер життя своїх громадян. Розширення правового поля регулювання - тенденція, притаманна не тільки для України, але і більшості розвинених країн світу.
В юридичній літературі поняття «юридифікація» визначається в широкому і вузькому розумінні. У вузькому розумінні юридифікація являє собою правове регулювання нових суспільних відносин. [2, с. 3]. Право все частіше розглядається як інструмент врегулювання взаємовідносин, які раніше перебували поза сферою його дії [1]. У широкому сенсі під юридифікацією розуміють дії держави щодо правового регулювання суспільних відносин, які до цього не були легально впорядковані.
«Дія права» – досить цікава юридична категорія, що потребує вивчення багатьох дослідників – філософів, соціологів, політологів, правознавців – у різних правових системах та з огляду на різноманітні просторово-темпоральні характеристики. Це зумовлено тим, що саме від неї в подальшому залежить вияв цінності права, досягнута або не реалізована мета правового регулювання в тому чи іншому суспільстві, державі [2, с. 11]. Право за своїми властивостями є такий соціальний феномен, який викликаний потребою внести в соціальне життя нормативні засади, організованість і порядок, що засновані на підставах соціальної свободи, активності, відповідальності, і тому за своєю природою спричиняє опір свавіллю і беззаконню. В сучасних умовах, що характеризуються багатоаспектністю соціального виміру, право здійснює вплив на суспільство. [3].
Деякі наслідки юридифікації включають: виникнення нових видів правовідносин в державі; розширення повноважень суддів, депутатів парламенту; розширення повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; тенденція до перетворення соціальних, політичних і економічних питань у правові питання і звертаючись до судів для їх вирішення; підвищується регулювання соціальних відносин і приватної економічної діяльності.
Література:
1. Мельничук Г. В. Юридикализация управления, стандарт пропорциональности и развитие административного права / Г. В. Мельничук // Закон. – 2012. - №12. – С. 189-200
2. Скоробогатов В. Ю. Саморегулирование как свойство правовой систем / Автореф. … канд. юрид. наук. М., 2013. – 23 с.
3. Тарабукін О. Ю. Соціальна цінність права / О. Ю. Тарабукін // Альманах права. - 2012. - №3. - С. 280-283.
|