Завдання поліції у демократичній правовій державі є забезпечення правового миру та внутрішньої безпеки, охорона державних органів від зазіхань на їхню діяльність з боку зовнішніх впливів, а також захист людей при реалізації ними прав та свобод, гарантованих конституцією. Саме в останній сфері держава має безліч обов’язків, які відповідають правам окремих осіб: захист честі та гідності людини, її життя та здоров’я, шлюбу та сім’ї здійснення політичних прав тощо.
Як на мене, захист шлюбу та сім’ї є одним із головних завдань реалізації діяльності поліцейських. Цей захист регламентується Сімейним правом України.
На даний час в Україні поширюється питання щодо насильства в сім’ї. Щоденно до відділів поліції надходять повідомлення про сімейні сварки. Конфлікти в родинах виникають із різних причин: скрутне матеріальне становище, непорозуміння між подружжям та дітьми, але найчастіше із-за пиятики. Сварки нерідко переходять в бійку , а іноді такі сутички закінчуються трагічно. Близько 10 мільйонів жінок та дітей страждають від знущання чоловіків, які звірино поводяться з своєю сім’єю в стані алкогольного сп’яніння, неконтрольованої агресії, з вадами психіки та іншими станами які погіршують відносини між подружжям. Для уникнення таких ситуацій є Сімейне право, Сімейний Кодекс та Конституція України в яких зарегламентовано закони щодо особистої недоторканості та сімейного життя.
Сімейне право – це сукупність правових норм і принципів, які регулюють та охороняють особисті й пов’язані з ними майнові відносини фізичних осіб , що виникають із шлюбу й належності до сім’ї. Тобто це право регулює відносини між подружжям , щодо укладення шлюбу, особисті і майнові відносини між ними. Крім того, сімейне право України регулює, а також, охороняє відносини усиновлення (удочеріння) , опікунство та піклування. Згідно Закону України « Про попередження насильства в сім’ї» Розділ ІІ Стаття 5 Вказані повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань попередження насильства в сім’ї, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань попередження насильства в сім’ї.
Центральний орган виконавчої влади з питань насильства в сім’ї : розробляє і затверджує методичні рекомендації щодо спілкування з проблемними сім’ями; Надає органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування рекомендації з питань попередження насильства в сім’ї; Організовує та проводить просвітницьку та роз’яснювальну роботу серед членів сім’ї, де виникає реальна загроза вчинення насильства, або де було вчинено насильство, про права , заходи і послуги, якими вони можуть скористатись.
Завдяки цьому можна стверджувати, що сімейне право є самостійною галуззю права, яка відокремлюється від цивільного. Самостійність сімейного права є незалежною від цивільного.
Працівники поліції не тільки фіксують факт насильства , проводять слідчі дії , щоб визначати хто ж був ініціатором та винуватцем події, а й проводять профілактичну роботу серед населення , як дорослого в трудових колективах так і з дітьми, відвідуючи учбові заклади.
У першу чергу, сімейні правовідносини - це особисті немайнові відносини. Сімейні права в Україні в багатьох випадках регулюються нормами моралі, а не тільки правовими нормами, і це є характерним тільки для сімейного права. Основними джерелами сімейного права є Конституція України, Сімейний Кодекс та інші нормативно – правові акти України. Так, Конституція України проголошує : «Шлюб грунтується на вільній згоді жінки і чоловіка . Кожен з подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі і сім’ї» (Стаття 51).
Сімейний Кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя.
Отже, можна зробити висновок, що поліція відіграє важливу роль в сімейних правовідносинах, але зважаючи на те що, сімейні правовідносини відносяться до приватного права , поліція виконує лише наглядову та контролюючу функцію, тобто здійснює контроль за дотриманням законних прав членів сім’ї .
Література:
1. http://pidruchniki.com/00000000/pravo/osnovi_simeynogo_prava_ukrayini.
2. http://yur_gazeta.com/publications/practice/simeyne-pravo.
3. http://www.spilnota.net.ua/ua/article/id-1552.
|