Специфіка вчинення злочинів у сфері господарської діяльності передбачає використання широкого спектру тонкощів та особливостей бухгалтерського обліку, фінансово-господарських операцій, аудиту. Слідчі не завжди достатньо підготовлені в даному аспекті, тому для забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування виникає необхідність застосування спеціальних знань.
Відповідно до ст. 71 КПК України спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних або інших засобів.
До визначення поняття «спеціальні знання», зверталися науковці в різні часові періоди. Так, на думку З. М. Соколовського, спеціальні знання – це сукупність відомостей, отриманих в результаті професійної спеціальної підготовки, що створюють для їх власника можливість вирішення питань у будь-якій галузі [1, с. 8]. І. В. Постіка вважає, що спеціальні знання є сукупністю пізнань у певній галузі науки, техніки чи мистецтві, на сучасному рівні їх розвитку, які застосовуються з метою доказування, що здійснюється у встановленому законом порядку [2, с. 207]. О. А. Марущак пропонує під «спеціальними знаннями» розуміти знання, якими володіє спеціаліст, у конкретній науковій чи технічній галузі, і застосування яких сприяє доказуванню, та забезпечує швидке, повне та неупереджене розслідування [3, c. 253].
Український законодавець визначає можливість залучення спеціаліста для надання консультацій та безпосередньої технічної допомоги (фотографування, складання схем, відбір зразків для експертизи тощо), під час досудового розслідування та судового розгляду.
Консультативна діяльність спеціаліста в досудовому розслідуванні є однією із найбільш поширених форм його залучення.
Термін «консультація», науковцями визначається як науково обґрунтована порада, що надається фахівцем [4, с. 472].
При розслідуванні ухилення від сплати податків, для слідчого може бути доцільним отримання консультацій спеціалістів з різних сфер діяльності, що зумовлено багатоплановою діяльністю суб’єкта інтересу слідства. Безумовною перевагою отримання консультування слідчим, є можливість оперативного отримання кваліфікованої допомоги зі спеціальних питань. Однак, варто зазначити, що консультації не мають доказового значення, проте надають слідчому можливість якісної оцінки доказів [5, c. 6].
Слід відзначити особливу важливість залучення спеціаліста в рамках проведення обшуку, допиту, огляду, вилучення майна під час процесуальних дій, що проводяться за фактом ухилення від сплати податків. Ефективність використання консультативної допомоги спеціаліста слідчим значно зросте, якщо сам слідчий ознайомиться зі спеціальною літературою та криміналістичними рекомендаціями з питань майбутнього консультування. А також уважно підійде до обрання потрібного для консультування спеціаліста та ретельно оцінить надану консультативну допомогу.
Література:
1. Соколовський З. М. Проблеми використання в кримінальному судочинстві спеціальних знань при встановленні причинного зв’язку явищ: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня докт. юрид. наук. Харків, 1968. 28 с.
2. Постика И. В. Судебно-исследовательская фотография как отрасль специальных криминалистических знаний. Криминалистика и судебная экспертиза. 1969. Вып. 6. С. 206–208.
3. Марущак О. А. Залучення спеціаліста при розслідуванні ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів). Форум права. 2014, № 2. С. 253-257.
4. Криминалистика: учебник / под ред. Е. П. Ищенко. Москва: юрид. фирма «КОНТРАКТ», «ИНФРА-М», 2006. 748 с.
5. Сорокотягин И. Н. Использование специальных познаний в проверочной и организационной деятельности следователя: учебное пособие. Свердловск, 1989. 43 с.
_____________________________
Науковий керівник: Старушкевич Анатолій Володимирович, кандидат юридичних наук, доцент, професор кафедри фінансових розслідувань Національного університету державної фіскальної служби України
|