Поняття «економічні злочини» останнього часу увійшло в широкий науковий обіг і використовується в дослідженнях з кримінального права, кримінології, криміналістики. Використовується цей термін і в офіційних статистичних даних про стан злочинності. Нормативно визначено й окремий напрямок діяльності правоохоронних органів, який уособлюється Державною службою боротьби з економічною злочинністю МВС України, створеною за постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 р. Але при цьому в поняття, яке розглядається, вкладається різний зміст. Аналіз нормативних актів, публікацій, статистичних даних з цього питання свідчить, що в різних випадках в поняття «економічні злочини» включаються різні види злочинів.
Проблемам поняття економічної злочинності приділено чимало уваги таких вчених як: М. Бажанов, І. Базярук, В. Білоус, С. Кравчук, О. Литвак, О. Яковлев. Вагомий внесок у дослідження питань кримінологічного аспекту економічних злочинів здійснені такими вченими як: А. Меденцев, О. Пчеліна, Е. Сатерленд, Р. Степанюк, Д. Харко та ін.
С. Кравчук стверджує, що економічна злочинність – це злочини, вчинені в економічній сфері з використанням легітимних технічно-облікових, фінансово-облікових та контрольно-управлінських прав і повноважень. Науковець виділяє вісім сутнісних ознак притаманних економічній злочинності:
− має триваючий характер;
− характеризується високою латентністю;
− складається з кримінально карних діянь суб'єктів господарювання;
− посягає на порядок управління економікою;
− вчиняється фізичними особами (це пояснюється тим, що згідно кримінального законодавства суб'єктом злочину може бути лише фізична особа);
− має тісний зв'язок із організованою злочинністю, корупцією та тіньовою економічною діяльністю;
− формує напівкримінальний менталітет у громадян держави;
− вона спричиняє значні збитки державі, суспільству чи окремим громадянам [1].
Д. М. Харко у своїй праці «кримінологічні проблеми щодо визначення поняття та ознак сучасної економічної злочинності як фактора тінізації економіки України» виділяє такі особливості економічної злочинності:
− є видом злочинності, який застосовується переважно масово, відповідно завдає масової шкоди;
− охоплює різні зловживання економічної влади;
− вчиняється в процесі професійної діяльності влади менеджера;
− має множинність епізодів вчинення злочину;
− вчиняється як фізичними так і юридичними особами;
− є більш складним соціально-економічним феноменом, аніж традиційна злочинність;
− має латентний характер [2].
Підсумовуючи різні погляди науковців щодо ознак та особливостей економічної злочинності можна дати таке визначення економічним злочинам: «економічний злочин це протиправна дія, яка вчиняється у сфері економіки із зловживанням влади, що посягає на порядок здійснення економічного управління та має на меті одержання економічної вигоди»
Економічні злочини мають надзвичайно складний механізм здійснення, а отже і складний механізм їх виявлення та розслідування. Механізм злочину являє собою систему процесів взаємодії всіх учасників злочину між собою і навколишнім середовищем, що приводить до утворення криміналістично значущої інформації про злочин, його учасників та результати. Механізм злочину містить відомості про те, яким чином здійснено той чи інший злочин у сфері економіки. Особливість вчинення економічного злочину полягає в тому, що предметом такого протиправного діяння виступає майно як капітал, а тому має місце підвищена організованість та використання специфічних способів поведінки [3, c. 80].
Однією із головних особливостей вчинення економічних злочинів можна вважати той факт, що злочинні діяння вчиняються під виглядом різного роду цивільно-правових угод, а тому ззовні вони мають вигляд цілком законних господарсько-фінансових операцій
Отже, дослідження даної теми дає змогу дати таке визначення поняття економічного злочину: «економічний злочин – це протиправна дія, яка вчиняється у сфері економіки із зловживанням влади, що посягає на порядок здійснення економічного управління та має на меті одержання економічної вигоди».
Література:
1. Кравчук С. Й. Економічна злочинність в Україні / С. Й. Кравчук. URL: http://westudents.com.ua/knigi/116-ekonomchna-zlochinnst-v-ukran-kravchuk-sy.html (дата звернення 13.04.2019).
2. Харко Д. М. Кримінологічні проблеми щодо визначення поняття та ознак сучасної економічної злочинності як фактора тінізації економіки України / Д. М. Харко. URL: http://www.apdp.in.ua/v55/119.pdf (дата звернення 13.04.2019).
3. Пчеліна О. В. Механізм вчинення економічних злочинів / О. В. Пчеліна // Право і Безпека, 2009. № 4. С. 118-122.
_____________________________
Науковий керівник: Сотула Олександр Сергійович, доктор юридичних наук, професор, Херсонський державний університет
|