Особливості адміністративної відповідальності за правопорушення в сфері будівництва представлені сутнісними аспектами адміністративної відповідальності за правопорушення у процесі введення у експлуатацію об’єктів будівництва, змістом адміністративних санкцій за дані правопорушення та характерними особливостями зарубіжного досвіду правового регулювання інституту відповідальності за правопорушення у процесі введення у експлуатацію об’єктів будівництва. Зокрема, сутність адміністративної відповідальності за досліджувані правопорушення полягає у мірі державного примусу, що в нормативно-процесуальному порядку зобов'язує суб'єкта адміністративного правопорушення зазнати стягнення за вчинене протиправне діяння у сфері архітектурно-будівельної діяльності. Така відповідальність, на наше переконання, наступає у наслідок вчинення протиправного, винного діяння, або бездіяльності, що характеризується певним ступенем суспільної небезпеки, яке заборонене будівельним законодавством та нормами адміністративного законодавства.
Тобто неправомірне будівництво чи неправомірна експлуатація об’єкта починається з того моменту, коли замовник будівельних робіт (генеральний підрядник) зобов’язаний був звернутись до Державної архітектурно-будівельної інспекції з метою проходження відповідних реєстраційно-дозвільних процедур. Триваючий характер цього правопорушення полягає у тому, що будівництво виконується або об’єкт експлуатується безперервно протягом певного часу з порушенням норм будівельного законодавства [1, с. 36].
Отже, будівельне і адміністративне законодавство створює нормативно-правовий композит і взаємозалежність один від одного з огляду на те, що адміністративна відповідальність стає наслідком вчинення значної шкоди встановленому порядку щодо забудови територій, розміщення й будівництва об’єктів архітектури, або дотриманню містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також захисту прав споживачів будівельної продукції, виробів та матеріалів. Введення об’єкту будівництва у експлуатацію із вказаними порушеннями будівельного законодавства спричинює особливий вид державного примусу – адміністративну відповідальність.
Література:
1. Джуринський О. В. Джуринський О. В. Адміністративно-правові спори за участю юридичних осіб: принцип неприпустимості подвійної відповідальності / Джуринський О. В. Джуринський О. В. // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. - 2015. - № 4. - С. 33-38.
|