Розмежування конкуренції та колізії кримінально-правових норм залишається одним із найбільш дискусійних питань в кримінальному праві України, адже серед думок науковців щодо них існують певні розбіжності. Деякі вчені вважають, що ці поняття тотожні і не потрібно їх розмежовувати, інші – стверджують що ці поняття є абсолютно різними за своєю суттю. Тому, варто дослідити це питання і дійти правильного висновку.
Проаналізувавши положення чинного кримінального законодавства, із впевненістю можна стверджувати, що визначення чи дефініції цих інститутів у ньому не закріплені, хоча в теорії кримінального права і в процесі кримінально-правової кваліфікації доводиться доволі часто стикатися із проблемами, пов’язаними як із конкуренцією кримінально-правових норм, колізією, так і особливостями їх розмежування.
Зокрема, Собко Г.М., вважає, що конкуренцією кримінально-правових норм зазвичай називають наявність двох або більше кримінальних законів (статей КК), які рівною мірою передбачають караність діяння. Інакше кажучи, у разі конкуренції норм один (одиничний) злочин одночасно підпадає під ознаки декількох норм кримінального закону [1,c.145]. Марінов О. В., який також глибоко досліджував питання «конкуренції», під нею розуміє наявність двох норм у кримінальному законодавстві, одна з яких є загальною (визначає певне коло діянь як кримінальне правопорушення), а інша - спеціальною (виділяє з цього кола діянь самостійні кримінальні правопорушення) [2,c.170]. Отже, можна вважати, що конкуренція у кримінальному праві це коли, при кваліфікації кримінального правопорушення існують щонайменше дві норми Кримінального закону, які можна застосувати до цього діяння.
Поняття «колізії» кримінально-правової норми, яке не знайшло свого відображення в Кримінальному законі, також сформульоване вітчизняними науковцями у найрізноманітніших наукових дослідженнях. Так, зокрема, Д. Письменний, досліджуючи цю проблему, зазначає, що «у колізії містяться норми, які суперечать одна одній і відрізняються за змістом». [3, c.80]. Цікавою є думка Навроцького В.О., як зазначає, що колізія - це таке співвідношення між двома чи більше юридичними положеннями, коли вони спрямовані на регламентацію одного і того ж питання, але по-різному його вирішують [4, c.385]. Тому, на нашу думку, колізія – це співвідношення між двома чи більше положеннями нормативно-правових актів, коли вони спрямовані на вирішення одного і того ж питання, але по різному його розглядають.
З огляду на вищевказані визначення «конкуренції» та «колізії», варто з’ясувати їх схожість та провести розмежування за певними ознаками. На нашу думку, однією з ознак, за якою існує схожість між даними поняттями є те, що в обох ситуаціях існують дві чи більше статті кримінального закону та викладені у них правові норми, які стосуються однієї і тієї ж ситуації. Дана властивість характерна як для колізії, так і для конкуренції.
В.М. Кудрявцев зазначає, що поняття «конкуренція» та «колізія» різняться між собою, оскільки в колізії перебувають норми, що суперечать одна одній і при цьому вони існують незалежно від конкретних фактів, що підпадають під дію цих норм, а у разі конкуренції, про яку може йтися лише у конкретних випадках застосування КК, у вчиненому діянні містяться ознаки декількох (двох чи більше) норм [5, c.198]. Тобто, однією ознакою за якою варто розрізняти ці два терміни є те, що в одному випадку ( колізії норм) існує таке співвідношення між статтями закону, правовими нормами, коли одна із них суперечить іншій, а в іншому (конкуренції норм) – такої суперечності немає.
Обґрунтованою є думка А.А. Герцензона, який визначає, що конкуренція – наявність двох чи декількох кримінальних норм чи законів, які рівною мірою передбачають караність такого діяння Отже, при конкуренції, норми, які визначають це діяння існують паралельно, в той час як при колізії – наявність однієї норми повністю виключає іншу [6,c.21].
Ще однією важливою ознакою, співвідношення цих двох понять є питання про вирішення проблем, які виникають при кваліфікації кримінального правопорушення. Колізія, на практиці, долається шляхом змін в законодавстві або на підставі колізійних правил (пріоритет нормативно-правових актів з вищою юридичною силою; перевага пізніше прийнятого акта, “вищість” міжнародно-правових актів над внутрідержавними і т.д.). Конкуренція ж вирішується на підставі правил її подолання (загальної і спеціальної норм, норм, які мають різний “об’єм” регулювання тощо).
Таким чином, на нашу думку, колізія норм права та їх конкуренція взаємопов’язані, але не ідентичні поняття, які не слід ототожнювати. Суттєвий аналіз змісту даних понять дає нам підстави стверджувати, що за своєю природою вони є повністю різними термінами. З'ясувавши поняття конкуренції і колізії в кримінальному праві ми визначили місце цих понять в системі правових категорій та їх відмежування одне від одного.
Література:
1. Собко Г.М. Конкуренція кримінально-правових норм у кваліфікації корислвих посягань на власніть із застосуванням насильства, с.144-148, Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки - 2019 - juris.vernadskyjournals.in.ua
2. Марін О.К. Конкуренція кримінально-правових норм : дис. канд. юрид. наук : 12.00.08 / О.К. Марін. – Львівський національний університет ім. Івана Франка. – Львів, 2001. – 235 с.
3. Письменний Д.П. Колізії в кримінально-процесуальному законодавстві України: способи їх подолання. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, 23–24 жовтня 1995 р.). Київ, 1996. С. 78–82
4. Навроцький В. О. Основи кримінально-правової кваліфікації: Навч. посібник. — К.: Юрінком Інтер, 2006. — 704 с. С. 385
5. Кудрявцев В.Н. Общая теория квалификации преступлений. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : «Юристъ», 2004. 304 с
6. Герцензон А.А. Квалификация преступлений. Москва : Военно-юрид. акад. КА, 1947. 26 с
__________________
Науковий керівник: Шевчук Андрій Васильович, кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
|