По-перше, слід визначити, що кримінологія – це загальнотеоретична наука про злочинність, її причини та умови, що сприяють вчиненню злочинів, а також про заходи протидії злочинності, яка заснована на узагальнених даних соціальних досліджень[1], завданням якої є аналіз статистики, тенденцій та динаміки злочинності в цілому, та розробка нових або удосконалення старих методів по запобіганню та боротьбі зі злочинністю. Також необхідно зазначити, що кримінологія як наука також вивчає і умови виникнення злочинності, а також встановлення осіб, які в силу своєї поведінки можуть вчинити правопорушення, з метою вжиття профілактичних заходів[1].
По-друге, кримінологія входить до програми навчання слідчих, оперуповноважених, прокурорів та інших правоохоронців. В закладах освіти з специфічними умовами навчання, у яких здобувачі вищої освіти навчаються на посадах курсантів поліції також викладається кримінологія як один із основних предметів. Така програма навчання зумовлена великою актуальністю та частотою застосування здобутих навичок під час самостійного несення служби у практичних підрозділах. Таким чином кожен поліцейський незалежно від практичного підрозділу здатен самостійно розпізнати потенційного правопорушника, тобто особу, яка в силу своєї поведінки або звичок здатна скоїти правопорушення, та запобігти його вчиненню.
В умовах воєнного стану, який введено від 24-го лютого 2022-го року у зв’язку військової агресії Російської Федерації проти України[2], кримінологія, як наука стала ще актуальнішою, бо рівень злочинності серед цивільного населення виріс. Восени 2022-го року до Кримінального кодексу Україну були внесені зміни, з якими кодекс було доповнено статтями 111 з приміткою 1, та 111 з приміткою два, які внесли нові поняття “Колабораційна діяльність” та “Пособництво державі-агресору”, які активно почали досліджуватись вітчизняними вченими. Такі і подібні зміни в нормативно-правових документах також впливають на актуальність кримінології як науки та методу боротьби зі злочинністю.
Кримінологія як метод запобігання злочинності полягає у виявленні та досліджені певні факти соціальної дійсності, які мають відношення до злочинної діяльності, тобто умов вчинення злочинів, передбачає майбутній кримінальний стан на певній території, та запропоновує методи боротьби або недопущення такого стану, що і є запобіганням злочинності.
Враховуючи вищесказане, можна дійти до висновку, що кримінологія займає важливу роль в освіті майбутніх правоохоронців на курсантів, бо вона є одною з основних методів виявлення, боротьби та профілактики злочинності. А актуальність такої науки завжди буде на високому рівні через соціальні явища, які пов’язані зі злочинністю.
Список літератури
1. Шалгунова С. А. та Руфанова В. М. КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з навчальної дисципліни “КРИМІНОЛОГІЯ”, ст. 4 https://dduvs.in.ua/wp-content/uploads/files/Structure/library/student/lectures/08304.1.pdf
2. Офіційне інтернет представництво ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ https://www.president.gov.ua/news/prezident-pidpisav-ukaz-pro-zaprovadzhennya-voyennogo-stanu-73109
__________________
Науковий керівник: Чорна Аліна Геннадіївна, старший викладач кафедри кримінального права та кримінології, Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, м. Дніпро, Україна
|