:: LEX :: ЕТАПИ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВОГО МЕХАНІЗМУ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 68)

Date of conference

14 January 2025

Remaining time to start conference 25


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ЕТАПИ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВОГО МЕХАНІЗМУ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ
 
09.10.2024 10:45
Author: Качурінер Вікторія Львівна, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародного та морського права Міжнародного гуманітарного університету; Пахлеванзаде Альборз, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародного та морського права Міжнародного гуманітарного університету
[Section 2. Constitutional law. Constitutional judicial law. International law. Administrative law. Administrative judicial law. Custom and tax law. Municipal law]

ORCID: 0000-0003-2553-5071 (Качурінер В.Л.)

ORCID: 0000-0002-2807-7320 (Пахлеванзаде А.)

Корупція супроводжує людське суспільство протягом усього періоду його існування. Історично корупція мала локальний або національний характер і лише на початку 20 століття набула нових форм і масштабів. Сьогодні корупція є глобальною проблемою, і її вирішення знаходиться в центрі уваги світової спільноти. Це впливає на інтереси та добробут більшості держав світу, адже жодна держава не може вважати себе застрахованою від корупційних злочинів.

Проблема корупції обговорюється в Організації Об'єднаних Націй вже понад два десятиліття. Це питання спочатку було предметом обговорення на Конгресі ООН із запобігання злочинності та поводження з правопорушниками, на якому ООН порушила питання розробки кодексу поведінки для співробітників правоохоронних органів держав-членів. Відтоді ООН розробила та ухвалила численні резолюції, документи, провела низку досліджень, організувала багато зустрічей та заходів, пов’язаних з корупцією та іншими питаннями, зокрема під егідою Економічної та соціальної ради та її допоміжних органів, таких як Управління ООН з питань боротьби з наркотиками та злочинністю та Програма розвитку ООН.

Можна виділити кілька етапів формування міжнародного правового механізму боротьби з корупцією. На першому етапі (50-60-ті роки ХХ століття) міжнародні організації, насамперед ООН, почали приділяти серйозну увагу необхідності боротьби з хабарництвом державних службовців у сфері міжнародних комерційних та фінансових операцій. У цей час боротьба з корупцією стала одним із пріоритетних напрямів державної політики таких країн, як Бельгія, Велика Британія, Німеччина, Корея, Сінгапур, США, Франція та Японія.

Другий етап умовно можна назвати етапом національного правового регулювання боротьби з міжнародною корупцією, що припадає на 70-ті роки ХХ століття. У цей період в ООН робляться спроби розробити правове визначення корупції та підготувати міжнародну угоду для боротьби з незаконними платежами та іншими видами корупційних практик. Саме тоді виникла ідея криміналізувати такі дії в національному законодавстві держав-членів ООН.

На цьому етапі не було ухвалено жодного міжнародного правового акта конвенційного характеру щодо корупції. Корупцію переважно розглядали як внутрішню проблему, а не міжнародну. Хоча національне законодавство більшості країн містило заборони на певні корупційні практики, не було законів, що забороняли хабарництво іноземних державних службовців [1, р. 228]. Єдиним винятком стало ухвалення у 1977 році Закону США про боротьбу з корупцією (Foreign Corrupt Practices Act) [2]. Він був спрямований на запобігання підкупу іноземних посадовців американськими компаніями та громадянами. Прийняття цього закону відіграло важливу роль у формуванні міжнародного антикорупційного механізму.

Закон передбачає як антикорупційні положення, так і норми щодо ведення бухгалтерії та збереження інформації. Він передбачає кримінальну відповідальність за хабарництво іноземних посадовців, політичних партій та кандидатів на політичні посади американськими компаніями чи громадянами [3, р. 8].

Третій етап (1980-2003) – це період інтернаціоналізації антикорупційних норм, коли активізувалася робота в рамках міжнародних організацій. Зусилля ООН увінчалися ухваленням Декларації ООН про боротьбу з корупцією та хабарництвом у міжнародних комерційних операціях [4]. Важливими подіями цього періоду також стали падіння Берлінської стіни та розпад СРСР, що зробило суспільства більш відкритими і призвело до зростання рівня корупції в країнах Центральної та Східної Європи.

З середини 1990-х років міжнародна спільнота визнала корупцію глобальною проблемою, і було прийнято низку міжнародних договорів та правових актів (зокрема Конвенцію ООН проти корупції 2003 року). Ці договори мали на меті створити правову основу для боротьби з корупцією та гармонізувати міжнародний правовий режим боротьби з нею.

Четвертий етап, який почався у 2003 році, характеризується універсалізацією антикорупційних норм. Першим універсальним міжнародним договором у цій сфері стала Конвенція ООН проти корупції. На цьому етапі також важливу роль починають відігравати міжнародні неурядові організації та громадянське суспільство, які активно долучаються до процесу формування глобальної стратегії боротьби з корупцією.

Варто зазначити, що на цьому етапі формування міжнародного антикорупційного механізму окремим фактором, який спонукає міжнародну спільноту до боротьби з корупцією, є негативне ставлення широкої громадськості до цього явища та активна позиція громадянського суспільства у цьому процесі. Саме на цьому етапі міжнародні неурядові організації починають відігравати значну роль у формуванні глобальної стратегії боротьби з корупцією.

Крім того, сучасний етап характеризується тим, що міжнародна торгівля значною мірою перебуває під контролем транснаціональних корпорацій, що призвело до ситуацій, коли хабарництво стало ефективним інструментом для отримання несправедливих конкурентних переваг. Тому зусилля світової спільноти спрямовані на вирівнювання цієї ситуації.

Література:

1. Lashbrooke E. C. The Foreign Corrupt Practices Act of 1977: A Unilateral Solution to an International Problem. Cornell International Law Journal. 1979. № 12. P. 227-243.

2. US Code, Title 15 – Commerce and Trade. URL: http://www.law.cornell.edu/uscode/usc_sup_01_15.html (дата звернення: 08.10.2024 р.).

3. Deming S. H. The Foreign Corrupt Practices Act and the New International Norms. International Practitioner’s Deskbook Series. Chicago: Section of International Law and Practice, American Bar Association. 2005. 801 p. 

4. United Nations Declaration against Corruption and Bribery in International Commercial Transactions: UN General Assembly Resolution A/RES/51/191 of 16 December 1996. URL: http://www.un.org/documents/ga/res/51/a51r191.htm (дата звернення: 08.10.2024 р.).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ ФОРМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ
27.09.2024 17:40
НОВІ ФУНКЦІЇ ПАРЛАМЕНТУ В КОНТЕКСТІ СУЧАСНИХ ГЛОБАЛЬНИХ ТРЕНДІВ
11.10.2024 10:28
РОЛЬ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ У РЕФОРМУВАННІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРАВОВІ ВИКЛИКИ ТА МОЖЛИВОСТІ
10.10.2024 19:01
МІСЦЕ ПРИНЦИПУ ЗАКОННОСТІ В СИСТЕМІ ПРИНЦИПІВ ДОКТРИНИ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА
09.10.2024 10:56
ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ВПРОВАДЖЕННЯ МЕДІАЦІЇ В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОДОЛАННЯ
08.10.2024 10:03




© 2006-2024 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше