:: LEX :: ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ОПІКИ НАД НЕДІЄЗДАТНИМИ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 67)

Date of conference

12 December 2024

Remaining time to start conference 21


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ОПІКИ НАД НЕДІЄЗДАТНИМИ
 
12.11.2024 16:24
Author: Поліщук Дар’я Олександрівна, студентка 4 курсу спеціальності «Право» Таращанського технічного та економіко-правового фахового коледжу
[Section 3. Civil and domestic law. Civil judicial law. Commercial law. Housing right. Obligation law. International private law. Labour law and public guarantee law]

Однією із головних запорук розвитку України як соціальної та правової держави є наявність досконалого нормативно та правового забезпечення для регулювання суспільних відносин у сфері опіки над недієздатними. Вказаний інститут є невід’ємним елементом правової системи кожної демократичної держави та відображає ставлення суспільства до незахищених верств населення, які самостійно не можуть здійснювати свої права і виконувати обов’язки. Ефективність здійснення покладених на нього функцій безпосередньо залежить від соціально економічного розвитку держави та належного правого регулювання відносин між учасниками відносини опіки.

Актуальність теми встановлення опіки над недієздатними посилює воєнний стан введений на даний час в Україні, коли статус опікуна над недієздатною особою дає змогу законно виїздити за межі України чоловікам. Така опіка повинна бути встановлена судом, адже одного лише проживання з недієздатною особою чи піклування про неї недостатньо. Також встановлення особи недієздатною обов’язково відбувається у суді та підтверджується відповідним судовим рішенням. Відповідно до положень частина 1 статті 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Недієздатність (disability) – це втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов’язки внаслідок тяжкого психічного захворювання. Визнання особи недієздатною встановлюється відповідним рішенням суду лише після обов’язкового проведення судово-психіатричної експертизи. Останнім кроком для встановлення опіки над недієздатними, є призначення опікуна. Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві відповідно ч. 3 ст. 63 ЦК України. Законодавством України обов’язки опікунів покладено на навчальні заклади, заклади охорони здоров’я та заклади соціального захисту населення щодо осіб, яким не призначено опікуна. Недопрацьованим у законодавстві є відсутність єдиних вимог до опікунів. Сучасне законодавство не успадкувало норм, щоб надавала можливість передавати психічно хвору особу за договором про патронат над психічно хворими громадянами для нагляду та лікування останніх у домашніх умовах. Тому існує нагальна потреба у реформуванні служби патронату над психічно хворими. 

Отже, особливості встановлення опіки над повнолітньою особою під час воєнного стану, коли йде мова про догляд за людиною, яка має розлад психіки, що характеризується: стійкістю, хронічним перебігом, нездатністю усвідомлювати свої дії та керувати ними. Якщо особа ще не визнана недієздатною, то процедура відбувається у форматі двох паралельних етапів:

1) звернення до суду, аби майбутнього підопічного визнали недієздатним; 

2) отримання від органу опіки та піклування подання щодо можливості призначення конкретної особи опікуном.

Існує необхідність покладення обов’язків щодо здійснення опіки над особою, яка постійно перебуває на лікуванні в психіатричному закладі, не на юридичну, а на фізичну особу. Тому обов’язки з опіки ефективніше покласти на працівника соціальної служби, члена громадської організації, або на співробітника психіатричного закладу.

Література:

1. Бойченко Г. М. Правові та процесуальні аспекти визнання особи недієздатною / Г. М. Бойченко, С. С. Шум // Форум права. – 2011.

2. Морозова С. Є. Правове регулювання опіки та піклування за цивільним законодавством України: автореф. дис. канд. юрид. наук.: спец. 12.00.03 / С. Є. Морозова. – К.: 2011.

3. Чорна Ж. Л. Окремі питання встановлення опіки над фізичними особами / Ж. Л. Чорна // Університетські наукові записки. – 2011. – № 2. – С. 120-125.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ЩОДО ПОХОДЖЕННЯ ПРАВОВОГО ІНСТИТУТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ДИРЕКТОРА В КОРПОРАТИВНОМУ ПРАВІ
25.10.2024 13:31
ДО ПИТАННЯ ПРО ЦИФРОВІЗАЦІЮ СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ
15.11.2024 10:09
ПЕРСПЕКТИВИ ЗАПРОВАДЖЕННЯ СПІЛЬНОЇ ОПІКИ БАТЬКІВ ЩОДО ДІТЕЙ
15.11.2024 09:39
ОСПОРЮВАННЯ, ВИЗНАННЯ ТА ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ МІЖНАРОДНОГО КОМЕРЦІЙНОГО АРБІТРАЖУ: ПИТАННЯ ПРЕДМЕТНОЇ ЮРИСДИКЦІЇ
13.11.2024 16:19
НЕТИПОВІ ПОСЛУГИ ТА ОБ’ЄКТИ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ
12.11.2024 16:30
РОЛЬ НОТАРІУСА У МЕХАНІЗМІ КОМПЕНСАЦІЇ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ ВІЙНОЮ РФ
12.11.2024 16:04




© 2006-2024 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше