З початком повномасштабного вторгнення рф все більше і більше громадян зазнають порушення своїх фундаментальних прав. Передусім порушується право на життя, право на безпечне довкілля, та право власності. Предметом нашого розгляду буде розгляд відшкодування матеріальної шкоди яке безпосередньо пов’язане із порушенням права власності.
Зобов`язання про відшкодування шкоди − це правовідношення, в силу якого одна сторона (потерпілий) має право вимагати відшкодування завданої шкоди, а інша сторона (боржник) зобов`язана відшкодувати завдану шкоду в повному розмірі [1].
Необхідно зазначити, що відшкодування шкоди, яка була нанесена військовими діями, здійснюється у два способи: контрибуція та репарація.
Контрибуція – вилучення майна або примусові платежі, які здійснюються державою – переможцем у війні.
Репарація – одна з форм матеріальної відповідальності, яка наступає для суб’єкта міжнародного права за збитки, спричинені іншому суб’єкту міжнародного права в результаті правопорушення (до яких безпосередньо відноситься і війна). Характер і об’єм репарацій залежить від нанесених збитків.
Застосування контрибуцій чи репарацій можливе тільки після завершення війни, після того, як будуть підписані відповідні документи – Акт про капітуляцію або мирна угода. За відшкодування збитків та відновлення територій платить сторона, яка програла війну [2].
На сьогодні реалізація норм чинного законодавства щодо порядку відшкодування майнової шкоди можлива лише зі значними обмеженнями і з урахуванням специфіки на кожній стадії їх застосування.
Механізм відшкодування шкоди за зруйноване чи пошкоджене житло складається з наступних складових:
* Подання заяви (подати заяву на компенсацію збитків можна дистанційно через додаток «Дія», в ЦНАПі (Центрі надання адміністративних послуг) або через нотаріуса)
* Складання Акту обстеження майна спеціальною комісією (вона складається з представників місцевого самоврядування та військово-цивільної адміністрації).
* Внесення даних до Реєстру знищеного та пошкодженого майна.
* Компенсація.
Відшкодування шкоди є важливим інструментом захисту прав постраждалих осіб та забезпечення правопорядку в суспільстві. Подальше вдосконалення законодавства в цій сфері, а також більш чітке регулювання відшкодування моральної шкоди, створять умови для більш ефективного захисту прав та інтересів учасників цивільних правовідносин [3, c. 28].
Література:
1. Цивільний кодекс України: Закон України від 16.01.2003 р. № 435-IV // Відомості Верховної Ради України. 2003. − № 40-44 ст. 356.
2. Cпособи відшкодування шкоди URL: https://prikhodko.com.ua/poslugy/neruhomist-i-zemelne-pravo/vidshkoduvannya-shkody-zapodiyanoyi-vijnoyu/
3. Щербаков О., Загрішева Н. Відшкодування шкоди відповідно до законодавства України. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання юридичної науки в умовах воєнного стану (Київ 8 жовтня 2024). С. 27-29.
____________________
Науковий керівник: Аксютіна Анастасія Володимирівна, кандидат юридичних наук, юрисконсульт, Донецький державний університет внутрішніх справ
|