ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ПРАВОВОГО СТАНОВИЩА ПРОКУРАТУРИ В УКРАЇНІ
20.12.2009 16:02
Автор: Бортун Микола Іванович, здобувач юридичного факультету Київського Національного університету імені Тараса Шевченка
[Теория и история государства и права. История политических и правовых учений. Философия права]
Дослідження розвитку інституту прокуратури в Україні з часів Київської Русі засвідчує тяглість процесу становлення цього правоохоронного органу. Функції прокуратури, наближені до сучасних, виконували різні органи у рамках судової влади, виокремлення та інституціоналізація органів прокуратури в українських землях проходили на тлі розвитку суспільних відносин в цілому.
Отже, органи прокуратури мають давні традиції на території України. Виникнувши більш як на півтора століття раніше, ніж у Росії, вони започаткували діяльність цього наглядового інституту, який був створений в Російській імперії лише тільки в січні 1722 р. Тому слід обстоювати думку, що українські прокурорські традиції значно давніші за аналогічні російські.
Характерною особливістю становища органів прокуратури було те, що вона, не втрачаючи значення правоохоронного органу, виконувала функцію нагляду за додержанням законодавства та підтримання обвинувачення в суді. З причин військової окупації українських земель сусідніми державами прокуратура почала розвиватися у рамках судових і правоохоронних систем іноземних держав, а на більшій території України у рамках партійно-більшовицької моделі УСРР/УРСР.
Такими чином, розвиток органів прокуратури у радянський період пройшов два основних етапи: 1. довоєнний і воєнний період (1922 – 1945 рр.), коли прокуратура у радянській Україні була знаряддям підтримання більшовицької влади та репресій, у той же час виконуючи функцію нагляду за законністю; 2. післявоєнний період (1945 – 1991 рр.), коли прокуратура в Україні сконцентрувалася на своєму основному призначенні: нагляду за дотриманням законності і правопорядку та кримінальному переслідуванні злочинів, у той же час будучи на службі захисту ідеалів класового суспільства. Досвід правового становища органів прокуратури в Україні у радянський період на сучасному етапі важливий тим, що становище прокуратури у теперішній час формується на принципах відмови від тоталітарних політичних основ функціонування, маючи незначний досвід власне національної моделі прокуратури.
Досліджуючи сучасні аспекти правового становища органів прокуратури України, необхідно зосередитися на певних закономірностях.
Місце та значення органів прокуратури України серед інших органів влади, зумовлене функціональними особливостями, може бути ефективно реформоване шляхом імплементації норм ЄС у національне законодавство з відповідною адаптацією до інших відповідних норм. У цьому контексті відповідні органи прокуратури повинні брати експертну участь у законотворчому процесі шляхом надання експертних висновків до законопроектів на стадії законотворчості. Більше того, органи прокуратури необхідно зобов’язати брати участь у експертуванні законопроектів, що відносяться до захисту та забезпечення прав і свобод громадян.
Отже, сучасний розвиток прокуратури України у рамках демократичних перетворень зумовлює послідовне поетапне реформування, що зможе остаточно перетворити інститут прокуратури в Україні з пережитків карально-репресивних функцій у ефективний правоохоронний орган, який здійснює свої функції у процесі розбудови повноцінного громадянського суспільства.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter