1. До основних завдань судово-балістичної експертизи, яка призначається по матеріалах кримінального провадження про незаконне поводження з вогнепальною зброєю відноситься визначення справності та придатності для пострілів самої зброї. Така експертиза є однієї з найпоширеніших по зазначених матеріалах кримінального провадження і проводиться практично у всіх державних експертних установах (МВС України, МЮ України та інших відомств).
Об’єктами балістичної експертизи у такому випадку як правило є : а) вогнепальна зброя в цілому або її окремі частини; б) протоколи оглядів та обшуків, у процесі яких виявлялися й вилучалися речові докази, фотознімки й схеми місця події (Тіхонов Є. Н., 1970 р.).
В ході призначення судово-балістичної експертизи за матерілами кримінального провадження про незаконне поводження з вогнепальною зброєю, як правило, перед експертами ставляться діагностичні завдання, зокрема : чи відноситься даний предмет до вогнепальної зброї; до якого виду й зразка (моделі) відносиься дана вогнепальна зброя; частиною вогнепальної зброї якого виду й зразка (моделі) є дана деталь (магазин, затвор та ін.); чи справна зброя й чи придатна воно для пострілів; якщо несправна, то в чому полягають несправності, яка причина їх виникнення, як вони впливають на можливість використовувати дану зброю; яким способом (промисловим, саморобним) виготовлена дана зброя або її окремі деталі; чи не внесені зміни в устрій зброї, які саме, з якої метою, яким способом; чи використовувався даний чохол для зберігання зброї, наданої на дослідження; які матеріали, предмети, інструменти й технічні засоби використовувалися при виготовленні саморобної зброї або зміні устрою зброї промислового виготовлення; які могли бути професійні навички особи, яка виготовила або переробила зброю.
Також перед експертами можуть ставитися і ідентифікаційні питання, які вирішуються при дослідженні самої зброї : яи не становили дві частини ствола вогнепальної зброї єдиний ствол; чи не є надана на дослідження частина деталлю даного екземпляра вогнепальної зброї (Кофанов А. В., 2006 р.).
По матеріалах кримінального провадження про незаконне поводження з вогнепальною зброєю, вогнепальна зброя направляється на судово-балістичну експертизу в тому стані, в якому вона перебувала в момент виявлення, її не слід розбирати й змащувати. Якщо з метою безпеки на час транспортування доводиться розрядити вогнепальну зброю, необхідно детально описати в протоколі наявність і положення в ній патронів. Однак при вилученні револьвера, якщо в його барабані перебували стріляні гільзи, витягати їх звідти не треба. Не можна протирати й змащувати канал ствола, навіть якщо зброя виявлена у вологому середовищі.
Відразу після виявлення вогнепальна зброя повинна описуватися в протоколі огляду або обшуку. Експертові необхідно повідомити умови, в яких виявлена й зберігалася зброя. Зброя повинна впаковуватися таким чином, щоб не допустити її ушкоджень при транспортуванні. На канал ствола з дулової частини для запобігання сторонніх впливів і недопущення витоку газів надівається ковпачок (наприклад, гумовий напальчник). Категорично забороняється вводити усередину ствола які-небудь пробки, оскільки це може змінити слідову картину.
Дотримання зазначених криміналістичних рекомендацій, дозволить підвищити якість проведення судово-балістичної експертизи по матеріалах кримінального провадження про незаконне поводження з вогнепальною зброєю, і відповідно отримати більше криміналістично значимої інформації в ході дослідження такої зброї.
|