До числа наступних слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях про шахрайство, вчинене під виглядом релігійної діяльності відносяться: пред’явлення для впізнання (ст. 228, 229 КПК України), слідчий експеримент (ст. 240 КПК України), призначення судових експертиз (ст. 242 КПК України).
Пред’явлення особи для впізнання у кримінальних провадженнях цієї категорії одержало досить широке поширення. Варто мати на увазі, що в ході впізнання шахрай намагається впливати на того хто впізнає, залякати або шантажувати його. Ці дії варто рішуче припиняти, а особу, яка впізнає заздалегідь готувати психологічно, щоб вона не боялася подібних провокацій.
Під час впізнання потрібно враховувати, що шахраї, в ході вчинення правопорушень, іноді змінюють свою зовнішність: одягають окуляри, змінюють одяг, відпускають вуса й бороду. Тому особа, яка впізнає, повинна мати досить часу, щоб уважно розглянути осіб, пропонованих їй для впізнання.
Слідчий експеримент проводиться у тих випадках, коли потрібно перевірити можливість сприйняття за певних умов якихось конкретних обставин (наприклад, бачити, чути) або можливість щось зробити в конкретній обстановці. Особливого значення слідчий експеримент набуває тоді, коли виникає необхідність перевірити навички підозрюваного у виконанні певних дій. Проведення подібних слідчих експериментів бажано фіксувати за допомогою відеозапису.
У кримінальному провадженні про шахрайство, вчинене під виглядом релігійної діяльності частіше інших призначаються такі експертизи: дактилоскопічна, техніко-криміналістична експертиза документів, почеркознавча, трасологічна, хімічна.
За допомогою дактилоскопічної експертизи вдається встановити, чи була дана особа в певному місці й чи залишила свої сліди, або чи тримала в руках знаряддя вчинення шахрайства – предмети культу, ювелірні вироби, гроші, речі.
Для досягнення кримінальної мети шахраї часто користуються фальшивими документами, за допомогою яких уводять в оману посадових осіб і інших громадян або в процесі обману пишуть фіктивні розписки і т.ін. Під час особистого обшуку й обшуку за місцем проживання й роботи шахрая часто вилучаються підроблені документи, записні книжки з адресами зв’язків. Все це підлягає експертному дослідженню. Для вирішення питань про те, чи не виконаний певний текст підозрюваним, яким способом підписаний документ, який був початковий зміст частково підробленого документа, проводиться почеркознавча або техніко-криміналістична експертиза документів. Трасологічна експертиза проводиться для встановлення тотожності слідів, встановлення цілого за частинами.
Крім криміналістичних експертиз у кримінальному провадження про шахрайство, вчинене під виглядом релігійної діяльності можуть бути призначені й інші експертизи.
Під час розслідування таких кримінальних правопорушень проводяться й інші слідчі (розшукові) дії: допити свідків, що не є очевидцями вчиненого шахрайства, допити у вигляді очних ставок. Особливої специфіки вони не мають, однак варто мати на увазі, що підозрювані, зазвичай вивертаються, пропонують свої версії, заперечують вину. Тому до їх допиту варто ретельно готуватися, попередньо складати план проведення цієї слідчої (розшукової) дії, готувати докази, продумувати послідовність питань.
|