У даній статті автор досліджує проблеми реалізації та захисту прав людини і громадянина в межах України. Основна увага акцентується на факторах, які заважають у повній мірі виконанню статей другого розділу діючої Конституції України.
Ключові слова: права, свободи, громадянин, захист, реалізація.
Права людини – це цілий комплекс свобод і юридичних можливостей, обумовлених фактом існування людини в цивілізованому суспільстві, які не можна порушити. Для більшості держав дотримання прав і свобод людини є домінуючим.
1991 року Україна стає незалежною державою і робить перші кроки до формування демократичності і верховенства права. У Конституції України від 28 червня 1996 року вже було сформовано розділ під назвою «Права, свободи і обов’язки людини і громадянина».
Сучасне українське суспільство має широкий спектр прав і свобод, закріплених законодавчо. Нині у Конституції України існує 47 статей ( з 21 по 68 ст.), які присвячені висвітленню прав, свобод і обов’язків людини та громадянина. Для прикладу можна навести статтю 21 Конституції України, яка визначає, що «Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними». Згідно статті 22 Основного Закону держави, «Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані». Також у цій статті прописано, що «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод» [1].
Станом на сьогоднішній день залишається відкритим питання практичної реалізації та захисту цих прав і свобод. М. Козюбра, С. Алексєєв, А. Колодій, Н. Оніщенко, А. Олійник та багато інших науковців працюють над проблемами реалізації та захисту прав і свобод людини та громадянина, які регламентовані чинним законодавством України [2, с. 41].
В. Сущенко у своїй статті «Проблеми реалізації та захисту прав і свобод людини та громадянині в Україні (у контексті верховенства права)» також наголошує на певних проблемах. Зазначимо деякі з них:
«1.низький рівень правової культури і правової свідомості переважної більшості членів нашого суспільства;
2. низький рівень дотримання правопорядку (законності) у житті суспільства і держави та беззастережної відповідальності кожної без винятку особи перед собою і оточенням за процес і результати своєї діяльності;
3.низький рівень професіоналізму у сфері політичного та державного менеджменту і його виняткова залежність від особистих й групових (кланових) інтересів;
4.відсутність чіткої структурованості громадянського суспільства і громадського контролю за діяльністю всіх органів державної влади;
5.високий рівень корупції на всіх рівнях і щаблях державного і суспільного життя та відсутність політичної волі у його зменшенні» [3, с. 29-30].
З усього вищесказаного можна зробити висновок, що в нинішній Конституції України чітко викладено чимало прав і свобод громадян України. Актуальною лишається проблема реалізації і захисту цих прав і свобод, спричинена певними факторами. Лише подолавши ці фактори, ми в повному обсязі зможемо побачити і відчути на собі наші права та свободи.
Ми вважаємо, що зараз головна функція органів державної влади має бути зорієнтована на забезпеченні верховенства права й справедливого судочинства.
Література:
1. Конституція України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.president.gov.ua/documents/constitution.
2. Пильгун Н. В. Проблеми реалізації та захисту прав і свобод людини і громадянина України в контексті функціонування принципу верховенства права в Україні / Н. В. Пильгун, М. В. Рощук. // Науковий вісник Ужгородського національного університету. – 2014. – №26. – С. 40–43.
3. Сущенко В.М. Проблеми реалізації та захисту прав і свобод людини та громадянина України / В. М. Сущенко // НАУКОВІ ЗАПИСКИ НАуКМА. Том 129. Юридичні науки. – 2012. – №2 – с.28-31.
____________________________
Науковий керівник: Федоров Ігор Олександрович, старший викладач кафедри історії, правознавства та методики навчання, Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка
|