МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ЮРИДИЧНОЇ НАУКИ В УМОВАХ НОВОЇ СТРАТЕГІЇ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ В УКРАЇНІ
25.04.2008 20:49
Автор: Ісакова Вікторія Михайлівна, студентка Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого
[Теория и история государства и права. История политических и правовых учений. Философия права]
Ефективне розв’язання проблем демократичної трансформації українського суспільства, зокрема формування соціальної правової держави, національної системи права і законодавства, об’єктивно зумовило зростання ролі вітчизняної юридичної науки, яка повинна стати основним інтелектуальним чинником забезпечення державно-правових процесів в Україні.
У створенні сучасних юридичних знань і творчому переосмисленні знань, набутих у минулому, вітчизняна юридична наука повинна спиратися на міцний методологічний фундамент, розроблення і вдосконалення якого повинні перебувати в центрі уваги як загальної теорії держави і права, так і галузевих юридичних наук, належати до фундаментальних проблем вітчизняної юридичної науки, розробки якої повинні сприяти як внутрішньодержавній стабілізації суспільних відносин, так і демократизації суспільства взагалі.
Правова держава повинна забезпечувати не тільки сприятливі умови розвитку особистості, але й наукову обґрунтованість публічно-правових стандартів функціонування органів державної влади, передусім формування й функціонування органів державної виконавчої влади, правосуддя, зокрема адміністративного захисту прав і свобод людини і громадянина тощо.
Становлення громадянського суспільства в Україні вимагає не тільки реформування парадигми вітчизняної юриспруденції, але й перегляду окремих напрямів дослідницької роботи, зокрема у сфері приватного і публічного права, визначення нових пріоритетів у наукових дослідженнях, що зумовлено двома чинниками. По-перше, потребами юридичної практики для супроводження конкретних заходів державно-правових реформ. По-друге, потребами реформування вітчизняного законодавства, тих норм і принципів, які були успадковані з радянських часів. У цьому випадку йдеться про певний напрямок реформування національної правової системи, яка повинна враховувати міжнародно-правові стандарти в галузі прав і свобод людини і громадянина.
Напрямки реформування національної правової системи і правової парадигми хоча й тісно переплітаються, але не збігаються. Реформа вітчизняного права передбачає насамперед зміни, доповнення, систематизацію чинного законодавства, норми якого повинні закріплювати відповідний баланс приватних і публічних інтересів і забезпечувати їх реалізацію за допомогою відповідних методів і засобів правового регулювання. Що ж до формування сучасної правової парадигми як певного наукового простору юридичних знань, теоретичної передумови розвитку вітчизняної юридичної науки і здійснення державно-правових реформ, воно передбачає певну систематизацію правових ідей і поглядів в напрямку становлення і розвиток сучасних правових відносин, зумовлених об’єктивною необхідністю забезпечення взаємодії і розмежування приватних і публічних інтересів.
Таким чином, правова парадигма України — це певна систематизована сукупність правових ідей і поглядів, що набули офіційного визнання і визначають стратегію нормативного забезпечення юридичних відносин, згідно з якою регулюються суспільні відносини, в яких беруть участь фізичні та юридичні особи. Це означає, що сучасна вітчизняна правова парадигма пов’язана як з юридичною наукою, так і з юридичною практикою. На її основі з урахуванням філософсько-правового розуміння закономірностей поведінки учасників правовідносин створюються теоретичні засади реалізації правових норм, структуруються теорії юридичного моделювання і прогнозування.
Правова парадигма на відміну від правового регулювання створюється і оновлюється завдяки різним науковим поглядам на один і той самий предмет, абстрагується від інтересів окремих соціальних груп і ефективно виконує функцію ідеологічного впливу на суспільство. Саме це й надає правовій парадигмі можливість бути науковою основою державної правової політики, визначаючи пріоритетні напрямки демократизації українського суспільства.
e-mail: globus@globus.ua
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter