ПЕРЕВАГИ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОГО ЗАХИСТУ АВТОРСЬКОГО ПРАВА НА КОМП’ЮТЕРНІ ПРОГРАМИ І БАЗИ ДАНИХ
19.02.2010 21:33
Автор: Безуглий Леонід Анатолійович, здобувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Київського національного університету внутрішніх справ
1. Стаття 176 КК України (Порушення авторського права і суміжних прав) передбачає кримінальну відповідальність за незаконне відтворення, розповсюдження комп’ютерних програм і баз даних, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі. Кваліфікуючими ознаками даної статті є повторність, попередня змова групи осіб, матеріальна шкода у великому розмірі, вчинення злочину службовою особою з використанням службового становища, організованою групою, матеріальна шкода в особливо великому розмірі.
2. Комп’ютерна програма — набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об’єктному кодах).
База даних (компіляція даних) — сукупність творів, даних або будь-якої іншої незалежної інформації у довільній формі, в тому числі — електронній, підбір і розташування складових частин якої та її упорядкування є результатом творчої праці, і складові частини якої є доступними індивідуально і можуть бути знайдені за допомогою спеціальної пошукової системи на основі електронних засобів (комп’ютера) чи інших засобів.
3. Якщо використання цивільно-правових способів захисту від порушення авторського права на комп’ютерну програму і базу даних не дає результатів, можна притягнути порушників до кримінальної відповідальності. В авторському праві таку можливість тривалий час вважали крайнім заходом і майже не використовували, однак з появою нового Кримінального кодексу України (2001 р.) ситуація змінилася. Охорона авторських прав на зазначені об’єкти згодом здобула суттєвої підтримки. За порушення авторського права на комп’ютерну програму і базу даних сьогодні в Україні можна отримати до шести років позбавлення волі.
При цьому кримінальна відповідальність настає за умов, якщо: а) об’єкт авторського права, права на який були порушені, охороняється законом; б) злочинні дії були вчинені навмисно; в) порушення завдало матеріальної шкоди суб’єктові авторського права у значному, великому чи особливо великому розмірі.
На нашу думку переваги кримінального судочинства порівняно з процедурою цивільного в аналізованій сфері значні. Так, позивач у кримінальній справі не тільки не сплачує державного мита при поданні цивільного позову в кримінальній справі, але й може перекласти пошук доказів для обґрунтування пред’явлених до цивільного відповідача вимог на плечі представників державного обвинувачення. Також позивач отримує додаткові гарантії щодо забезпечення доказів, потрібних для обґрунтування його вимог. Навіть поза відповідними нормами Кримінального кодексу України, згідно з ч. 2 ст. 53 Закону України «Про авторське право і суміжні права», за наявності достатніх даних про вчинення порушення авторського права, за яке передбачена кримінальна відповідальність, орган дізнання, слідства чи суд зобов’язані вжити заходів для забезпечення розшуку й накладення арешту на предмети, які можуть бути контрафактними. Також арешту підлягають документи, рахунки й інші предмети, які можуть бути доказами вчинення протиправних дій. Такі заходи надають можливість забезпечити цілісність доказів до розгляду справи в суді. Навіть якщо кримінальна справа буде закрита, її матеріали можуть бути долучені, якщо позивач вимагатиме розгляду справи в порядку цивільного судочинства, як докази до цивільного процесу.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter