ПРОВЕДЕННЯ ТАКТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ «ЗЛОЧИННА ДІЯЛЬНІСТЬ ГРУПИ» ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНІВ, ЧИНЕНИХ ОРГАНІЗОВАНИМИ ГРУПАМИ
01.06.2010 20:59
Автор: Проценко Микола Вікторович, кандидат юридичних наук, доцент кафедри криміналістики Херсонського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ
Тактична операція «Злочинна діяльність групи» має своїм завданням встановлення такої ознаки організованої групи, як її спрямованість на вчинення кількох злочинів, і включає комплекс слідчих дій та оперативно-розшукових заходів щодо виявлення та доказування епізодів злочинної діяльності (злочинів) чи їх підготовки.
Тактична операція «Злочинна діяльність групи» включає в себе проведення допитів підозрюваних (обвинувачених), потерпілих і свідків, проведення обшуків, призначення експертиз. Але спрямованість названих слідчих дій тут дещо інша. Звичайно, проведення названих слідчих дій повинно мати відповідне оперативно-розшукове супроводження.
Допити підозрюваних (обвинувачених) проводяться з метою схилення окремих членів організованої групи до каяття та дачі правдивих і повних показань, зокрема стосовно епізодів злочинної діяльності (кількості вчинених злочинів). Як вже зазначалося, для отримання правдивих і найбільш повних показань потрібно знайти серед членів групи «слабку ланку», на якій слід зосередити зусилля.
Допити підозрюваних та обвинувачених, які визнають свою провину, доцільно проводити з використанням інформації, одержаної в результаті вивчення кримінальних справ про нерозкриті злочини зі схожим механізмом вчинення, а також установлення потерпілих (і свідків), які не зверталися до правоохоронних органів. У таких випадках з допитом зазначених осіб може бути пов’язана необхідність проведення допитів потерпілих і свідків, а також інших слідчих дій (наприклад, пред’явлень для впізнання) з інших кримінальних справ. У подальшому це дає підстави для об’єднання кількох кримінальних справ в одне провадження за ознаками вчинення кількох злочинів однією організованою групою.
Обшуки також можуть дати результати, які будуть вказувати на факт вчинення (підготовку, замах) кількох злочинів організованою групою осіб. Зокрема, в процесі обшуку можуть бути виявлені такі «аксесуари» злочинної діяльності, як вогнепальна та інша зброя, рукавички, маски, підроблені документи та інше злодійське знаряддя залежно від виду злочинів. Виявлення названих предметів тягне за собою необхідність їх перевірки за криміналістичними обліками та проведення відповідних експертних досліджень.
Експертизи відіграють дуже важливу роль у доказуванні використання виявлених предметів як знаряддя вчинення кількох злочинів. Вихідними тут є положення, що при неодноразовому використанні злочинного знаряддя на ньому можуть залишитися сліди рук, мікрочастинки одягу, крові, слини та інші, які є доказами їх використання при вчиненні кількох злочинів. Відповідно до природи об’єкту і слідів призначаються експертизи (криміналістичні, судово-медичні, судово-хімічні та інші).
Література:
1. Аверьянова Т.В. Особенности расследования преступлений организованных преступных сообществ // Криминалистическое обеспечение деятельности криминальной милиции и органов предварительного расследования / Под ред. Т.В.Аверьяновой и Р.С.Белкина. – М.: Новый Юрист, 1997. – 400 с.
2. Быков В.М. Особенности расследования групповых преступлений / Ташк. ВШ МВД СССР. – Ташкент, 1980. – 60 с.
3. Гурев М.С. Убийства на «разбірках» (методика расследования). – СПб: Питер, 2001. – 288 с.
e-mail: smhouse@rambler.ru
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter