1. Актуальність протидії незаконним заволодінням вогнепальною зброєю обумовлена насамперед тим, що навіть при відносно невеликих кількісних показниках таких злочинів, вони заподіюють самі по собі шкоду державі, так як несуть в собі одночасно значну потенційну загрозу суспільній безпеці. Практика свідчить про часте використання викраденої вогнепальної зброї при вчиненні тяжких злочинів не тільки окремими злочинцями, але й організованими злочинними угрупованнями.
2. Під час огляду виявленої вогнепальної зброї необхідно суворо дотримувати заходів безпеки, не тільки для того, щоб виключити знищення слідів, але насамперед для того, щоб не відбулося випадкового пострілу.
3. Брати для огляду зброю необхідно лише тоді, коли її положення точно зафіксоване — сфотографоване (зняте на відео). При цьому із самого початку доцільно спробувати знайти на ній сліди рук. З метою уникнення знищення наявних слідів або залишення нових, вогнепальну зброю доцільно оглядати в гумових рукавичках. Якщо їх немає, то братися можна лише за місця, де малоймовірне знаходження слідів рук, придатних для ідентифікації (рифлені частини рукоятки або ложа, антабки, кути дулового зрізу й рукоятки, скоба спускового гачка, ремінь) (Молібога М. П., Разумов Е. О., 1994 р.).
4. Крім слідів рук на деталях вогнепальної зброї можуть перебувати мікрочастки у вигляді текстильних волокон, волосся, ґрунтових і рослинних накладень, потожирові виділення, а також запахові сліди. У випадку застосування виявленої вогнепальної зброї, на дуловому зрізі можуть бути знайдені сліди крові, частки кісток, речовина мозку, волосся. Тому вогнепальну зброю варто оглядати лише після фіксації й вилучення цих слідів або за умови їх збереження (Кустанович С. Д., 1956 р.; Тіхонов Є. Н., 1976 р.; Кофанов А. В., 2006 р. та ін.).
5. Щоб уникнути випадкового падіння вогнепальної зброї, її варто міцно тримати в руках. Особлива увага при цьому повинна звертатися на те, щоб не торкатися спускового гачка. Тримати зброю треба стволом вгору, не направляючи на себе й оточуючих. Донизу ствол не опускати, щоб не висипалися незгорілі порошинки. Якщо квартира, у якій оглядається зброя, знаходиться на верхньому поверсі, ствол можна направити в зовнішню стіну, за якою немає будинків, або в кут кімнати, у якому сходяться дві капітальні стіни. Не слід намагатися піднімати вогнепальну зброю введенням у її ствол або спускову скобу металевого стрижня, олівця, гілки дерева. Це може призвести до падіння зброї, забрудненню каналу ствола й утворенню в ньому нових слідів, висипанню з каналу ствола незгорілих порошинок (Молібога М. П., Разумов Е. О., 1994 р.).
6. В ході огляду вогнепальної зброї забороняється її розбирати, перевіряти взаємодію деталей, здійснювати які-небудь експерименти, у тому числі здійснювати з неї постріли.
7. При огляді вогнепальної зброї насамперед необхідно за положенням окремих її частин (курка, виступаючих частин ударника, затвора, кожуха затвора й т.ін.) встановити, чи перебуває курок (ударник) на бойовому або запобіжному взводі і чи є в патроннику патрон. За наявності патрона в патроннику й положенні курка (ударника) на бойовому взводі, а також у разі неможливості визначити положення ударника й наявність патрона в патроннику, зі зброєю варто поводитися з особливою обережністю.
8. Після того як на вогнепальній зброї будуть зафіксовані сліди рук і інші сліди, потрібно вийняти магазин, перерахувати кількість патронів і оглянути поверхню магазина з метою виявлення слідів рук. Потім зброю розряджають : пістолет беруть за рукоятку в праву руку, а великим і вказівним пальцями лівої руки повільно відводять кожух затвора в крайнє заднє положення. Якщо при цьому відчутне клацання, то, пістолет не перебував на бойовому взводі. Після того як висунутий з патронника патрон буде витягнутий, затвор плавно відпускають у переднє положення, а курок плавно спускають із бойового взводу.
Дотримання зазначених криміналістичних рекомендацій допоможе не тільки отримати важливу криміналістично значиму інформацію в ході огляду вогнепальної зброї по справах про її незаконне заволодіння, але й забезпечить безпеку учасників слідчої дії.
|