1. З метою виявлення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, діяльність юридичних осіб і підприємців, які укладають угоди з майном і коштами, отриманими від предикатного злочину, досліджується за допомогою проведення судово-економічних експертиз. Судово-бухгалтерська експертиза дозволяє встановити маскування легалізації злочинних доходів шляхом внесення неправдивих відомість у бухгалтерську документацію, відстежити перерахування кримінальних коштів, вичленити частку злочинних доходів при їх змішуванні з легальними, визначити прибуток, отриманий від використання кримінальних коштів у законній підприємницькій діяльності.
2. Під час проведення судово-бухгалтерської експертизи визначаються розбіжності облікових даних про прихід і видаток коштів, матеріальних цінностей, наявність у фірмі коштів і матеріальних цінностей, порядок і час внесення на рахунки коштів, правильність ведення бухгалтерського обліку, коло осіб, у веденні яких перебували кошти й матеріальні цінності (Журбін Р. В., 2010 р.).
3. Судово-бухгалтерська експертиза являє собою процесуальну дію, спрямована на проведення експертом-бухгалтером дослідження й дачу висновку по поставлених питаннях, що стосуються спеціальних пізнань у бухгалтерському обліку. Знання експертом-бухгалтером процесуальних норм, професіоналізм в області обліку й звітності забезпечують ефективність досліджень, дозволяють одержати докази злочинної господарської діяльності. Питання про призначення даної експертизи вирішується слідчим або судом у кожному окремому випадку залежно від обставин справи (Рудицький В. С., Бруханський Р. Ф., Хомин П. Я., 2004 р.).
4. Від своєчасного й правильного проведення судово-бухгалтерської експертизи під час розслідування легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом залежить завершення розслідування справ у встановлені законодавством строки. Дотримання норм кримінально-процесуального законодавства при призначенні й проведенні судово-бухгалтерської експертизи, правильне використання слідчим даних експертизи сприяють розкриттю злочину, встановленню дійсних розмірів заподіяної шкоди і її стягненню з винних, вжиттю необхідних профілактичних заходів щодо збереження власності.
5. Багато питань, які стосуються проведення судово-бухгалтерської експертизи під час розслідування легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, недостатньо освітлені й вимагають значного доопрацювання з метою ефективного застосування на практиці, зокрема : а) необхідно домогтися однаковості в методиці проведення судово-бухгалтерської експертизи, а також розробити й створити низку методичних посібників із проведення судово-бухгалтерської експертизи в різних галузях господарювання; б) якість бухгалтерської експертизи, обґрунтованість експертного висновку залежить не тільки від повноти зібраних матеріалів, порядку проведення експертизи, вона багато в чому залежить від суб’єктивних даних експерта-бухгалтера, зокрема, його освіти, кваліфікації, професійних навичок; в) до проведення судово-бухгалтерської експертизи необхідно залучати аудиторів, які володіють не тільки загальною, але й спеціальною підготовкою, всебічно знають той вид обліку, який піддається дослідженню, тобто таких осіб, які мають професійні знання й навички практичної роботи з ведення бухгалтерського обліку, а також спеціальну експертну підготовку.
|