Сьогоднішній день вдало ілюструє загальновідомий вислів: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». І насправді, людство дедалі більше приділяє увагу питанню інформатизації, тому й успіх у майбутньому матиме лише та людина, яка вміє оперувати належним чином такими поняттями як отримання, обробка і трансляція інформації.
Людство неминуче вступає в інформаційну епоху і XXI століття - це століття інформатизації. Стрімкий розвиток інформаційного суспільства впливає на характер суспільних відносин, що зумовило появу нової цілісної галузі права - інформаційного права, яка за існуючими на сьогодні визначеннями регулює сферу суспільних відносин щодо пошуку, отримання, передачі, виробництва, поширення та знищення інформації. Налічується понад 4000 нормативно- правових актів, що регулюють суспільні відносини в інформаційній сфері. В Україні визначено ряд законів, що здійснюють таку регуляцію щодо різноманітної інформації. Потребують доопрацювання на сьогоднішній день низка питань щодо інформаційних правовідносин.
Насправді, до даного питання раніше зверталося чимало вчених, таких як: В.М. Брижка, І.Б. Жиляєва, Д.В. Ланде, А.М. Новицький, Д.Я. Семир’янов, І.В. Сергієчко, Л.Л. Тарангул, В.Г. Хахановський, В.С. Цимбалюк, М.Я. Швець, В.К. Шкарупа. Проте через те, що інформаційне суспільство постійно розвивається, перебуває у русі та не стоїть на місці, дану тему можна розкривати ширше, наповнюючи її новими думками і знаннями.
Нормативно-правовою базою, що регулює обіг інформації є Конституція України, Закони України «Про інформацію», «Про захист персональних даних», «Про доступ до публічної інформації», «Про державну таємницю», «Про науково-технічну інформацію», «Про електронні документи та електронний документообіг», окремі норми Цивільного кодексу України, що регулюють правовідносини щодо інформації, а також підзаконні нормативно-правові та відомчі акти.
Отже, одним із найважливіших завдань, що стосується інформаційного права, є прийняття Інформаційного кодексу України. Для цього необхідно: визначення внутрішньої структури та ієрархії актів інформаційного права України на рівні правової доктрини; прийняття необхідних змін та доповнень до законів України, що регулюють інформаційні відносини; інкорпорація галузевого законодавства, тобто визначення відповідної сукупності нормативно-правових актів і розміщення її у Зводі законів України як окремого розділу – «Інформаційне законодавство».
Такі кроки дозволять упорядкувати інформаційні відносини в Україні в межах чіткої ієрархії законів та єдиної системи правових норм і понять.
Література:
1.Про інформацію: Закон України від 02.10.92 р. №2657-ХІІ.- Режим доступу:// www.rada.gov.ua.
2. Баєв О.О. Сфера інформаційних відносин України як об'єкт правового регулювання // Правова інформатика. - 2011. - №1(29). - с.З7-41.
|