1. Організаційні основи діяльності слідчого з розкриття, розслідування та запобігання злочинів є комплексом теоретичних положень, методів, засобів і наукових рекомендацій, що носять організаційно-управлінський характер, забезпечують оптимальні умови для законного й ефективного розкриття, розслідування та запобігання злочинів.
2. Залишаються дискусійними питання, пов’язані із співвідношенням поняття організації слідчої діяльності з суміжними категоріями, такими як «управління», «наукова організація праці слідчого», «криміналістична методика розслідування окремих видів злочинів», «криміналістична тактика», «планування» та ін. Складність проблеми співвідношення організації й управління обумовлена тим, що останнє може розглядатись як зовнішнє та внутрішнє. Зовнішнє управління полягає в тому, що в результаті управлінської діяльності створюється організація, яка є автономною структурою з наступними елементами: організацією перевірки відомостей про кримінальне правопорушення та отриманням початкової інформації шляхом проведення першочергових слідчих (розшукових) дій і оперативно-розшукових заходів; плануванням; керівництвом розслідуванням відповідно до норм кримінально-процесуального закону; взаємодією із службовими особами, які беруть участь в розслідуванні; організацією завершального етапу розслідування тощо. Внутрішнє управління полягає в створенні умов для нормального функціонування даної системи. Отже, організацію й управління необхідно розглядати в комплексі, враховуючи їх взаємозв’язок і послідовний перехід з одного стану в інший.
3. Співвідношення наукової організації праці й організації діяльності слідчого виражається в тому, що остання, як більш широка категорія, включає наукову організацію праці як структурний елемент.
На нашу думку, організаційні основи слідчої діяльності не можна ототожнювати з порядком кримінального провадження, встановленим Кримінальним процесуальним кодексом України, тому що перші є системно-науковими положеннями, носять рекомендаційний характер, а другий – правовий, і, отже, обов’язковий для виконання, характер.
4. В науковій літературі набула поширення думка, що криміналістична методика розслідування окремих видів злочинів і є організацією розслідування. Проте, на думку автора, в криміналістичну методику входять лише окремі структурні елементи організації діяльності з розкриття, розслідування та запобігання злочинів.
Розглядаючи проблему співвідношення організації діяльності з розкриття, розслідування та запобігання злочинів і криміналістичної тактики, слід вказати на те, що більшість положень організації реалізуються в криміналістичній тактиці (зокрема, наукові прийоми та рекомендації стосовно планування, взаємодії слідчого з працівниками інших служб). Низка елементів структури організації виходить за межі предмета криміналістичної тактики, але вони не в змозі самостійно забезпечити вирішення всіх завдань, що стоять перед розслідуванням.
5. Категорії організації та планування різні за змістом і функціями, а тому теж потребують розмежування. Організація розслідування – більш широке поняття, ніж планування, оскільки разом з останнім до його змісту входять й інші функції слідчого. Планування – це складова частина організації діяльності слідчого, її метод. Організуюча функція планування полягає у визначенні завдання, шляхів і способів його вирішення, послідовності необхідних дій, розстановці наявних сил та засобів тощо.
|