Дослідження шкірних узорів здійснюється не тільки в дактилоскопії, як галузі криміналістичної техніки, але й у дерматогліфіці, яка досліджує рельєф шкіри долонь і стоп людини чим забезпечує потреби антропології, генетики та медицини. Дерматогліфіка надає, зокрема, можливість ранньої діагностики різних захворювань, визначення генетичних особливостей організму людини тощо. Поява в останні роки низки публікацій по взаємозв’язку дактилоскопії і медичної дерматогліфіки говорить про зростання зацікавленості криміналістами у знаннях дерматогліфіки.
На думку науковців, окремі спадкоємні хвороби й порушення в хромосомній системі людини викликають зміни в структурі шкіряного рельєфу рук і стоп ніг. З допомогою досліджень цього явища були встановлені групи захворювань, у яких виявлені відхилення від норми, які виражаються в особливій будові шкіряного рельєфу рук і ніг (пороки серцево-судинної системи, розлади нервової системи, дерматози, захворювання опорно-рухового апарата).
Ще на початку минулого сторіччя, американські науковці Камінс і Мідло, які займалися вивченням шкіряних узорів, у публікаціях відомостей про ознаки, які супроводжують окремі хромосомні захворювання, першими висловили припущення про можливість діагностики захворювань за шкіряними узорами.
В ході досліджень були виявлені такі відхилення в дерматогліфіці хвороби Дауна: наявність тільки однієї згинальній складки на мізинці; збільшення кількості ульнарних петель і зменшення всіх інших типів папілярних узорів; наявність складки, яка проходить через всю долоню від радіального до ульнарного краю; збільшення на долонях кількості дрібних борозен, одна їх частина розташовується асиметрично, інша — більш поперечно та ін.
За наявності зазначених захворювань експериментально були відзначені відхилення у частоті випадковості типів папілярних узорів нігтьових фаланг пальців, у кількості основних ділянок сходження папілярних ліній трьох різних потоків; у величині кута утвореного ними; у наявності основних складок малюнків долонь; у величині гребневої кількості виступів які залежать від відстані між дельтою й центром папілярного узору і гребньовою площиною, яка визначається шириною виступів і борозенок.
У хворих шизофренією спостерігається зниження гребеневого рахунку, збільшення кількості поперечних складок на правій руці, ознаки характерні як для чоловіків, так і жінок. Для чоловіків, які страждають шизофренією, характерні такі ознаки: зниження гребневого рахунку; наявність поперечних складок; наявність дисплазій; збільшення кількості узорів на 3-й міжпальцевій подушечці; підвищення частоти узорів на гіпотенарі; відсутність узорів на тенарі.
Також дослідниками-дерматогліфами було відзначено, що гребневий рахунок при олігофренії завищений у чоловіків і знижений у жінок, особливо при ускладненому зниженні інтелекту, що характерно при ідіотії й імбіцильності.
У хворих з розсіяним склерозом радіальні петлі зустрічаються в три рази частіше, ніж у здорових осіб.
Незважаючи на певні досягнення дерматогліфіки, в Україні ще недостатньо розроблені теоретично й рідко застосовуються в криміналістиці методи цієї науки. Тому вважаємо, що співробітництво криміналістів з науковцями в області дерматогліфіки є перспективним напрямом.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter