Важливим чинником адміністративно-правового захисту права власності суб’єктів господарювання є адміністративна діяльність органів внутрішніх справ і зокрема дільничних інспекторів міліції (далі ДІМ).
Адміністративна діяльність ДІМ у зазначеній сфері - це специфічна виконавчо-розпорядча, підзаконна, державно-владна діяльність з організації ними захисту права власності суб’єктів господарювання під час здійснення охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, попередження й припинення майнових злочинів та інших правопорушень.
ДІМ зобов’язані забезпечити захист права власності суб’єктів господарювання шляхом індивідуально-профілактичної роботи з особами, схильними до скоєння правопорушень, під час забезпечення охорони громадського порядку, використовувати для цієї мети населення та громадських формувань тощо.
З метою захисту права власності суб’єктів господарювання ДІМ мають право застосовувати усі права працівників міліції, зокрема: вимагати від громадян і службових осіб припинення злочину або адміністративного правопорушення; виявляти і вести облік осіб, які підлягають профілактичному впливу; складати протоколи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення на громадян; у разі опору, вчинення протидії вживати заходів до їх подолання; застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю.
Усі суспільні відносини у сфері захисту права власності суб’єктів господарювання, що знаходять свій захист, при участі ДІМ у діючому Кодексі України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) поділяються на такі види: 1) що забезпечують безпосередній захист права власності суб’єктів господарювання; 2) ті які забезпечують захист інших осіб, від об’єктів майна підвищеної небезпеки суб’єктів господарювання; 3) коли вони забезпечують захист публічного інтересу Українського народу від майна, що становить підвищену небезпеку.
У своїй практичній діяльності ДІМ, з метою відновлення порушеного права власності суб’єктів господарювання складають на осіб, які порушили право приватної власності чи правовий режим державної власності, протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 51 КУпАП «Дрібне викрадення чужого майна» та ст. 184-1 КУпАП «Неправомірне використання державного майна». Також з метою захисту громадян від об’єктів підвищеної небезпеки суб’єктів господарювання ДІМ можуть складати на посадових осіб протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 156, 156-1, 156-2, 189-1, 190 КУпАП, санкції по яким застосовує суд.
Отже ДІМ у відповідності до своїх завдань здійснюють адміністративну діяльність щодо захисту права власності суб’єктів господарювання, наділені для цього вагомою владною компетенцією провідною із якої є застосування засобів адміністративного примусу.
Література:
1. Кодекс України про адміністративні правопорушення: [Електронний ресурс] // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України.-28 грудня 2010.-Режим доступу до Законодавств України: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=80731-10.-Назва з екрану.
2. Галунько В. В. Охорона права власності: Адміністративно-правові аспекти : монографія / Валентин Васильович Галунько ; за ред. В. К. Шкарупи. – Херсон, 2008. – 348 с.
3. Тучак М.О. Адміністративно-правові засади діяльності дільничих інспекторів міліції: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.07. «Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» / М.О. Тучак ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2002. — 19 с.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter