ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ОКРЕМИХ ФОРМ ЗЛОЧИНУ, ПЕРЕДБАЧЕНОГО СТ. 295 КК УКРАЇНИ
30.03.2010 08:27
Author: Кузнецов Віталій Володимирович, доцент, кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального права Київського національного університету внутрішніх справ
Предметом нашого дослідження стала одна з форм закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку (розповсюдження, виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження матеріалів, що містять інформацію про публічні заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель чи споруд, насильницького виселення громадян, що загрожують громадському порядку), яка не зовсім, на нашу думку, логічно вписується у склад злочину, передбачений ст. 295 КК України.
Як відомо, тривалий час у кримінально-правовій літературі обґрунтовано відзначається, що складом масових заворушень охоплюються й дії, що полягають у їх підготовці: виготовлення й поширення листівок й інших друкованих видань, публічні виступи, заклики, спрямовані на те, щоб зібрати натовп й схилити його до здійснення погромів, руйнувань, підпалів і інших подібних дій [1, с. 256].
Тобто розповсюдження матеріалів, що містять відповідну інформацію, насправді, є можливою формою закликів до вказаних дій [2, с. 55]. Однак, виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження вказаних матеріалів, очевидно, не є закликами до відповідних дій. На нашу думку, така злочинна поведінка є готуванням до розповсюдження матеріалів, тобто відповідних закликів. Пригадаємо, що готування до злочину невеликої тяжкості не тягне за собою кримінальної відповідальності (ч.2 ст. 14 КК України). Як відомо, ст. 295 КК України передбачає відповідальність якраз за злочин невеликої тяжкості. Тобто напрошується висновок про сумнівність криміналізації виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження вказаних матеріалів. Варіантів вирішення цього питання декілька. Перший варіант: передбачити в санкції ст. 295 КК України покарання, яке буде відповідати злочину середньої тяжкості (ч.3 ст. 12 КК України). Такий шлях цілком реальний, зважаючи на відповідні покарання за тотожній злочин за КК окремих країн колишнього СРСР (ч.4 ст. 285 КК Республіки Молдови, ч.2 ст. 220.2 КК Республіки Азербайджан, ч.4 ст. 225 КК Республіки Вірменія, ч.3 ст. 241 КК Республіки Казахстан, ч.2 ст. 188 КК Республіки Таджикистан, ч.3 ст. 233 КК Республіки Киргизії). Інший варіант: виключити зі ст. 295 КК України відповідні дії (виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження вказаних матеріалів). Такий спосіб також має певне підґрунтя, оскільки в згаданих країнах колишнього СРСР, вказана форма злочину взагалі окремо не виділяється. На нашу думку, доцільність окремої криміналізації готування до злочину в статтях Особливої частини КК України не має вагомих підстав. Безперечно, що такий досвід характерний для законодавства багатьох зарубіжних країн. Однак, такий шлях не відповідає національній традиції при конструюванні відповідної системи кримінальної відповідальності за незакінчений злочин. Між іншим, для кримінального законодавства країн колишнього СРСР такий підхід не є характерним.
Тому вважаємо необхідним, зважаючи на законодавчий досвід країн колишнього СРСР, взагалі відмовитися в ст. 295 КК України від такої форми закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку, як розповсюдження, виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження матеріалів, що містять інформацію про публічні заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель чи споруд, насильницького виселення громадян, що загрожують громадському порядку.
Література:
1. Курс советского уголовного права : в 5-ти т. – Т. 3. Часть Особенная / Н. А. Беляев, Г. 3. Анашкин, В. С. Прохоров и др. ; Отв. ред. Н. А. Беляев, М. Д. Шаргородский. – Л. : Изд-во ЛГУ, 1973. – 836 с.
2. Ильясов А. З. Уголовно-правовые и криминологические проблемы массовых беспорядков: дис. ... кандидата юрид. наук : 12.00.08 / Ильясов Арзулум Зиявдинович. – Махачкала, 1999. – 222 с.
е-mail: vitaliykuznetsov@ukr.net
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter