1. І злочин, і правопорушення ─ це протиправне, винне, суспільно небезпечне, або шкідливе діяння, яке спричиняє шкоду інтересам суспільства, держави або особи. Досить важко попередити і завадити їх вчиненню, особливо при організації та проведенні масових заходів. Отже, вважаємо, що необхідним є посилений контроль органів внутрішніх справ при організації та проведенні таких заходів.
2. Самого визначення «масовий захід», немає в жодному нормативному акті України. А отже, не існує в нашій країні і механізму попередження злочинності при здійсненні подібних заходів. Виникає питання, яким чином Україна при проведенні Євро 2012 буде урегульовувати питання пов’язані з вчиненням злочинів та правопорушень? На нашу думку, досить доречним є внесений на розгляд Верховної Ради України народним депутатом України В.С. Пустовойтовим проекту закону України Про порядок організації і проведення мирних масових заходів та акцій в Україні. За цим проектом до масових заходів відносять: збори, демонстрації, мітинги, пікетування, походи, вуличні походи, акції, мирні масові заходи та акції комерційного характеру . Також у ньому чітко вказані визначення основних термінів: хто може бути учасником та організатором мирних масових заходів та акцій, їх термін, місце проведення, час, строк и обов’язково, повноваження виконавчих органів державної влади, місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ.
3. У даній ситуації учасники перебувають в досить небезпечній для життя і здоров’я обстановці. Це і бійки, і грабежі, і розбої, і обіг наркотичних речовин, і терористичні акти, це досить не повний список правопорушень та злочинів, які вчиняються. Припустімо також, що приїзд іноземців розкриє горизонт правопорушень та злочинів для шахраїв, для фінансових махінацій, при обміні валюти, при переведенні її в готівку. Не виключенням можуть також стати прояви дискримінації.
4. Чи може наша держава захистити інтереси не лише українського населення, а й іноземців та туристів, що проживають в Україні, приїздять тимчасово, та ті що очікуються на Євро 2012? Статистика МВС щодо вчинення правопорушень та злочинів свідчить, що все ж таки Україна на 100% цього зробити не може, адже вчинення злочинів щорічно зростає, а особливо прикрим є те, що зростає показник кількості не розкритих злочинів. Згідно зі статистикою, кількість злочинів вчинених у громадських місцях у 2009 становить 58013 злочинів, а у 2010 році – 71481. Питома вага зареєстрованих злочинів у тому числі на вулицях, парках, скверах за рік зросла на 13%. А кількість злочинів у громадських місцях у 2010 році порівняно з 2009 роком зменшилась на 5%.
5. А можливо, Євро 2012 ─ це чудова нагода заможнім українцям започаткувати і узаконити досить прибутковий бізнес? Адже зараз отримати землю для будівництва готелю, стадіону, закладу харчування набагато легше, виправдовуючись благородними цілями − Євро 2012. Але чемпіонат закінчиться, а майно та земля, до речі, так і залишаться, у власності підприємців, а не держави і на далі приноситимуть чудовий прибуток.
6. Як же бути з особами без визначеного місця проживання, що в даний час все більше заповнюють вулиці мегаполісів та не великих міст України? З кожним роком кількість осіб без визначеного місця проживання збільшується, а разом з цим правопорушення та злочини, які вони вчиняють. Ми не здивуємо європейців проблемою збільшення маргінальності населення, адже це проблема усіх країн світу. Та однак, вважаємо за необхідне, вжиття заходів щодо попередження та запобігання злочинності маргіналів.
e-mail: alesiy-d@mail.ru
|