В сучасних умовах Євроінтеграції та глобалізації важливі політичні, соціально-економічні, культурні та інформаційні процеси безпосередньо впливають не тільки на законодавство країн, а й на відповідні нормативно-правові процеси у самій державі, у тому числі України.
Тому, впровадження новітніх інформаційно-телекомунікаційних систем в подальшу діяльність Міністерства доходів і зборів надасть можливість: забезпечити концентрацію інформації в органах фінансових розслідувань та її ресурсів (трудових, фінансових, матеріально-технічних), що посилить контроль за дотриманням податкового, валютного, фінансового, пенсійного законодавства; зменшити податкове навантаження на сумлінних платників податків за рахунок виведення грошової маси із «тіньової» економіки; удосконалити базу оподаткування; вдосконалити систему контролю за нарахуваннями та надходженнями платежів до бюджету, аналізу та виявлення ухилення від сплати платежів шляхом забезпечення ефективного обміну інформацією та проведенням спільних дій по боротьбі зі злочинами у фінансовій сфері.
Наявність потужних інформаційно-телекомунікаційних систем та комп’ютерних технологій, які проникають в усі сфери суспільного життя, зокрема, і у сферу оподаткування, створюють не тільки нові можливості, але й загрози, що у свою чергу вимагає створення єдиної взаємоузгодженої нормативно-правової бази, яка буде спрямована на інформатизацію податкових органів України [1].
Вагомий внесок у дослідження інформаційного забезпечення зробили наступні дослідники та практики-податківці: В.Б.Авер’янов, М.Я. Азаров, В.І. Антипов, О.М. Бандурка, В.Т. Білоус, Р.А. Калюжний, О.М. Розум, Д.Я. Семир’янов,О.В. Солдатенко, Л.Л. Тарангул, П.В. Цимбал, В.С. Цимбалюк, Ф.А. Ярошенко та інші.
Так, на сьогоднішній день спостерігається тенденція до збільшення фінансової потужності транснаціональних та міжнародних компаній, в яких провідне місце належить, зокрема, і новітнім інформаційним технологіям, покликаних у першу чергу забезпечити стабільне одержання необхідної різнопланової інформації (політичної, економічної, податкової). Це реалізується з метою збільшення прибутку із власної фінансово-господарської діяльності, пошуку нових ринків збуту товару, заниження бази оподаткування та ін. [2].
Таким чином пріоритетним завданням Міністерства доходів і зборів України є інформатизація, широке використання інформаційних технологій та розбудова інформаційної системи. Структура автоматизованої інформаційної системи є багаторівневою та багатофункціональною. До неї, як і до інших систем такого класу висувається ряд наступних вимог: досягнення кінцевих цілей створення інформаційної системи; відкритість та сумісність даної системи, як у внутрішніх рамках, так і з іншими системами; декомпозиції; системності та захищеності.
Література:
1. Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні 2007–2015 роки: Закон України від 9 січня 2007 року // Відомості Верховної Ради України. – 2007 – № 8. – Ст.12.
2. Про Національну програму інформатизації: Закон України від 4 лютого 1998 р № 74/98-ВР // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 27-28. - ст. 181.
|