Адміністративно-правові засади (принципи) відіграють ключову роль за будь-якою сферою публічного адміністрування, тому що вони є першоосновою, в тому числі це стосується і сфери пробації. Засади, згідно з якими виконується пробація, є базисом, який слугує для досягнення її мети, яка полягає у поверненні правопорушників (якими було вчинено кримінальні злочини) до законослухняного суспільства.
Зазначимо, що пробація за чинним законодавством базується на наступних принципах: «справедливості; законності; невідворотності виконання покарань; дотримання прав і свобод людини і громадянина; поваги до людської гідності; рівності перед законом; диференційованого та індивідуального підходу; конфіденційності; неупередженості; взаємодії з державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями та громадянами» (ст. 5 Закону України «Про пробацію») [1]. Детально характеризувати ці принципи немає сенсу, оскільки вони являються загальноприйнятними і більш ніж зрозумілими.
Крім того, слід зазначити, що адміністративно-правові акти обов’язково повинні відповідати Конституції України. Це означає, що пробаційне законодавство відповідає цим вимогам та базується на відповідних засад. Однак, враховуючи те, що Україна демонструє себе як європейська демократична держава, у ній повинні додержуватися й інші європейські принципи права, які є загальновизнаними. Без сумніву, ці принципи виступають основою для здійснення діяльності пробації в Україні.
Так, в першу чергу, відмітимо, що Європейським судом під загальними принципами права виділяються: «загальні принципи міжнародного права та загальні правові принципи, що поділяються всіма державами-членами ЄС. Юридичною підставою включення принципів права до правової системи ЄС є установчі договори Союзу» [2, с. 49].
Як відомо, принципи пробації вже давно сформувалися у міжнародній спільноті та активно досліджуються нашими вченими.
Починаючи з 2010 року, у країнах-членах Ради Європи існує стандарт організації діяльності національних служб пробації країн-членів – Європейські правила пробації (European Probation Rules). Цими правилами відображаються останні тенденції стосовно поглядів на суть покарання, його ціль та в цілому філософію, яка застосовується під час поводження зі злочинцями. Вони акумулювали досвід, який накопичувався за багатьма європейськими країнами у сфері боротьбі зі злочинністю на протязі багатьох століть [3, с. 155]. На нашу думку, реалізація в Україні національної системи пробації повинна здійснюватися саме з врахуванням Європейських правил пробації.
Таким чином, засади (принципи), відповідно до яких здійснюється пробація в Україні – це відправні начала (першооснови), підґрунтям яких є сформовані на багаторічному досвіді Європейські стандарти, згідно до яких було реалізовано інститут пробації в Україні та який здійснює своє функціонування.
Література:
1. Про пробацію: Закон України від 5 липня 2015 року № 160-VIII (останні зміни: 01.01.2020) / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 2015. № 13. Ст. 93.
2. Богачова Л.Л. Принципи європейського і національного права (порівняльно-правовий аналіз критеріїв класифікації). Державне будівництво та місцеве самоврядування. 2013. Вип. 26. С. 47–60.
3. Сьомін С.В. Європейські правила пробації та реформування кримінально-виконавчої системи в Україні. Стратегічні пріоритети. 2014. № 2. С. 154–159.
|