В Україні синтетичні наркотичні засоби займають у порівнянні з традиційними незначне місце, однак з кожним роком їх частка в незаконному обігу наркотичних засобів зростає. Вони підвищено суспільно небезпечні, тому що навіть короткотермінове їх вживання спричиняє патологічну залежність.
Припущення, про те, що кількість злочинів пов’язаних з незаконним обігом синтетичних наркотичних засобів з кожним роком буде зростати пов’язано з аналізом таких чинників: 1) висока вартість окремих видів синтетичних наркотичних засобів, що дозволяє отримувати надприбутки; 2) компактність синтетичних наркотиків, що полегшує їх транспортування і зберігання; 3) відносна простота отримання окремих речовин; 4) доступність вихідних компонентів, що обумовлено і значною кількістю об’єктів, пов’язаних з хімічним синтезом; 5) наявність фахівців, які володіють знаннями в галузі хімічного синтезу; 6) відсутність в певних регіонах власних джерел сировини для виробництва рослинних наркотичних засобів, достатніх для задоволення існуючих потреб.
Виготовлення і поширення синтетичних наркотичних засобів в Україні беруть під свій контроль організовані злочинні групи, які отримують від цього значні прибутки. Легка нажива штовхає ділків наркобізнесу на розширення своєї діяльності і пошук можливостей виготовлення нових, більш ефективних і дорогих наркотиків. Для цього ними залучаються фахівці високого рівня, які раніше були законослухняними громадянами.
Злочинні групи, які пов’язані з незаконним обігом синтетичних наркотиків, є доволі відмінними одна від одної за ступенем організованості, своїм складом та ступенем небезпеки, яку вони становлять для суспільства. Тому неможливо дати універсальну характеристику для всіх таких груп. Одна справа, коли навіть велика група осіб займається виготовленням наркотику в основному для власного споживання, в своєму колі і лише час від часу реалізує його стороннім особам, і зовсім інша справа, коли з самого початку метою виготовлення наркотику було його збут і отримання наживи. У цьому випадку завчасно підшукується місце для підпільної лабораторії, необхідні хімічні речовини та обладнання, плануються напрями і способи реалізації наркотику. Саме такі групи найбільш суспільно небезпечні. В Україні ринок незаконного обігу наркотиків контролюється злочинними групами, які організовані за національно-територіальною ознакою і за своїм типом нерідко схожі на земляцтва. Специфіка самого предмету злочину (синтетичного наркотичного засобу), припускає обов’язкову наявність в групі висококваліфікованого фахівця з хімічного синтезу. Інакше, навіть при наявності відповідної літератури, якісний синтез і отримання потрібного продукту є майже неможливим. Ці особи і є тими, хто безпосередньо виготовляє наркотик.
Проведене автором вивчення кримінальних справ показало, що слідчі не завжди ефективно розслідують злочини, пов’язані з незаконним обігом синтетичних наркотичних засобів організованими групами. В окремих випадках припускаються помилок і прорахунків під час проведення допитів затриманих, обшуків, оглядів приміщень, в яких виготовлялися синтетичні наркотичні засоби, призначенні судових експертиз тощо.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter