При розслідуванні незаконного заволодіння автотранспортними засобами виникають питання, вирішення яких неможливе без використання спеціальних знань. При розслідуванні кримінального автобізнесу, найчастіше використовують такі процесуальні форми спеціальних знань: проведення судових експертиз, участь спеціаліста в огляді місця події. До непроцесуальних відносяться: консультації, довідкова діяльність спеціаліста, участь спеціаліста в оперативно-розшукових заходах, проведення попередніх досліджень.
Найефективнішою формою встановлення в документах на автотранспортні засоби ознак підробки є проведення почекрознавчої і техніко-криміналістичної експертизи документів, у процесі яких, судовий експерт використовуючи спеціальні знання, виявляє способи й ознаки підробки документів.
При кримінальному автобізнесі підробці піддаються документи на право управління автотранспортними засобами, пов’язані з реєстрацією автотранспортних засобів; документи, які підтверджують право володіння й розпорядження такими засобами; документи на право перевезення вантажів і пасажирів, а також документи, які підтверджують відповідність конструкції й технічного стану цих засобів вимогам безпеки дорожнього руху.
Поряд з традиційними способами підробки, злочинці все частіше використовують сучасні технології, однак документи, як і раніше, підробляють повністю або частково. При цьому вибір способу підробки таких документів залежить від мети і технічного оснащення, наявності матеріалів і професійних навичок злочинців.
Вивчена автором судово-слідча практика показує, що при повній підробці бланків документів використовуються: поліграфічні способи друку, малювання, репрографічні способи й комбіновані.
В останні роки поширення набув друк з форм високого друку й друк з форм плоского друку. Рідко зустрічається глибокий і трафаретний друк, які в основному використовується для підробки окремих реквізитів у фальсифікованих документах на автотранспорт.
Малювання, використання електрофотографічних копіювальних і фотографічних пристроїв в практиці дослідження документів на автотранспортні засоби зустрічаються вкрай рідко, що пов’язане з характерними ознаками, які легко виявляються в документах виготовлених такими способами.
Сьогодні в Україні поширеними є комп’ютерні технології підробки документів, які передбачають використання комп’ютера, принтера і сканера, а відповідно процес підробки є цілком безшумним, устаткування не вимагає багато місця і головне є мобільним. Ці переваги комп’ютерного обладнання з успіхом і використовують злочинці.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter