Загальновідомо, що злочини у сфері обігу наркотичних засобів вчиняються в умовах неочевидності й найчастіше розкриваються внаслідок реалізації оперативно-розшукових заходів. Тому, при розслідуванні таких злочинів необхідна ефективна взаємодія слідчого з оперативними працівниками.
Під взаємодією розуміється узгоджена за метою, місцем та часом, заснована на законі і підзаконних актах діяльність слідчого і органу дізнання у межах їх компетенції, спрямована на повне і швидке розкриття злочинів, всебічне і об’єктивне розслідування по кримінальній справі шляхом найбільш ефективного поєднання методів і засобів притаманних цим органам.
Практика безперервно породжує нові форми взаємодії і удосконалює ті, які існували раніше. Особливо це характерно для сучасного етапу діяльності правоохоронних органів по розслідуванню злочинів у сфері обігу наркотичних засобів.
На наш погляд, взаємодія слідчого зі співробітниками підрозділів по боротьбі з незаконним обігом наркотиків припускає погоджені дії, спрямовані на використання відомостей, отриманих оперативно-розшуковим шляхом, з метою вжиття передбачених законом заходів до осіб, які вчинили злочин.
Організація і здійснення взаємодії слідчого з оперативним працівником при розслідуванні злочину у сфері обігу наркотичних засобів, має ряд особливостей: 1) спільні зусилля при огляді місця події, 2) встановлення каналів придбання устаткування й хімічних речовин для синтезу наркотиків і способів їх доставки до місця виготовлення, 3) встановлення каналів і місць збуту наркотиків, 4) виявлення виготовлювачів, збувальників, зберігачів наркотиків, а також пособників (консультантів — фахівців в області органічного синтезу), 5) виявлення організаторів злочину.
Така взаємодія визначається слідчим на основі наявних у його розпорядженні доказів і інших відомостей, а також врахування слідчої ситуації й процесу розслідування.
В обміні інформацією між слідчим і оперативним працівником виражається двосторонній характер їх допомоги. З одного боку, у ході оперативно-розшукових заходів може надійти інформація, яка буде орієнтувати слідчого на необхідність проведення тих або інших слідчих дій. З іншого боку — в процесі проведення слідчих дій встановлюються відомості, які обумовлюють необхідність проведення оперативно-розшукових заходів. Таке взаємне інформування необхідне для коректування й погодженості планів слідства й оперативно-розшукових заходів.
Проведене дослідження показало, що найбільш доцільна взаємодія слідчого й оперативних працівників при розслідуванні злочину у сфері обігу наркотичних засобів має здійснюватися в таких формах: 1) спільне ознайомлення, аналіз і обговорення матеріалів перевірки оперативної інформації, 2) спільне висування версій і планування розслідування, 3) спільне визначення послідовності проведення слідчих дій і оперативно-розшукових заходів, 4) проведення оперативним працівником слідчих дій за дорученням слідчого.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter