1. Фіксація результатів огляду місця події по справах про розбої, за чинним КПК України (ст. 195), передбачає складання протоколу з дотриманням ст. 85 КПК України. У протоколі наводиться перелік додатків і посилання на них. У противному разі певний додаток втрачає доказове значення. Дані, що містяться у додатках, не повинні суперечити змісту протоколу.
Одним зі способів фіксації інформації, отриманої при проведенні огляду місця події по справах про розбої, крім опису в протоколі й використання технічних засобів, є використання графічного опису (схем, планів, замальовок). Графічним описом уважається вказівка ознак об’єктів, шляхом їх зображення на малюнках, схемах, планах або кресленнях. Вони доповнюють події, описані в протоколі, і служать їх наочною ілюстрацією, а іноді й дають можливість скоротити їхній словесний опис.
2. План повинен точно й повно відображати реальну картину місця події, складатися саме там, де відбулася подія, містити загальноприйняті топографічні позначення і масштаб, мати необхідні реквізити й не містити зайвих деталей, які безпосередньо не стосуються справи.
3. План, схема до протоколу огляду — це площинне розгорнуте зображення місця події, його ділянок, об’єктів і слідів. На плані графічні елементи виконують у прямокутній проекції та в певному масштабі. На схемі графічні елементи будують поза масштабом, але із збереженням відносних розмірів і взаєморозташування слідів. Необхідні розміри у метрах або сантиметрах проставляють прямо на схемі, стрілками показують відстані тощо.
У спеціальній літературі стосовно плану часом вживають прикметник «схематичний». Це означає, що план виконано без урахування масштабу.
4. До планів і схем ставляться такі вимоги: повне й точне відображення реальної дійсності; наявність відповідних реквізитів; використання лише тих умовних позначень, які є загальноприйнятими та зрозумілими; належне процесуальне їх оформлення.
5. Необхідність складання схеми визначається слідчим. Вона обов’язкова, якщо місце події займає значну площу або коли надто важливим для розслідування є прив’язка значної кількості слідів один до одного.
В окремих випадах для більшої наочності доцільно скласти два плани: загальний (місце події із прилягаючою місцевістю) і окремий (план самого місця події). Якщо місце події охоплює кілька ділянок території, які перебувають на певній відстані одна від одної, то доцільно скласти загальний план.
6. Оглядаючи місце події під час розслідування розбою слідчий може складати плани й схеми як самостійно, так і залучаючи спеціаліста, як правило фахівця-криміналіста. Останнє — найбільш результативно, тому що фахівець-криміналіст має досвід і знання в цій області (топографічні й інші умовні знаки, орієнтація за сторонами світу, замір відстаней для фіксації положення предметів і т.ін.). Досить поширена така схема взаємодії: слідчий (можливо спільно із залученим спеціалістом) складає орієнтовну схему; спеціаліст, даючи відповідні роз’яснення слідчому, замірює точні відстані, положення щодо сторін світу, вносить загальноприйняті топографічні й інші позначення; слідчий (можливо разом із криміналістом) перевіряє правильність схеми і, якщо буде потреба, вносить доповнення й уточнення.
|