Позитивний досвід створення спеціалізованих нормативних актів, спрямованих на профілактику злочинності неповнолітніх є у США. У 2001 році в США був прийнятий новий закон «Про контроль і попередження підліткової злочинності» (Juvenile Crime Control and Delinquency Prevention Act of 2001). Цей нормативно-правовий акт федерального рівня є новою версією закону 1974 р. з тією ж назвою, й покликаний створити відповідні правові рамки для розробки ефективних програм попередження підліткової злочинності.
Законом «Про контроль і попередження підліткової злочинності» (2001 р.) розширив коло повноважень органа по контролю й попередженню підліткової злочинності. Зокрема, цей орган наділений сьогодні правом асигнування державних коштів на створення програм в області попередження підліткової злочинності. Особливе значення мають цільові програми, які створюють умови лікування й реабілітації підлітків, що страждають захворюваннями мозку, а також стали жертвами насильницьких злочинів.
Низка норм аналізованого закону присвячена розробці проектів, які стосуються заходів профілактики злочинності серед підлітків, що відбувають покарання. Особливо схвалюються ті проекти, які засновані на індивідуальному підході до неповнолітніх злочинців.
Особливе значення для профілактики й превенції підліткової злочинності мають скоординовані зусилля державних органів влади, органів місцевого самоврядування й представників місцевих громад по створенню програм зайнятості підлітків. Сюди ж відносяться усі заходи, які допомагають певним чином зайняти неповнолітніх громадян на час вільний від відвідування школи, а саме: створення спортивних і оздоровчих центрів, центрів і клубів самодіяльності, підтримка різних молодіжних рухів і ін.
Відповідно до зазначеного закону планується створення «гарячих ліній» у школах, по яких була б можлива оперативна передача відомостей про вчинення насильницьких злочинів у школах. Ці заходи не були б ефективними, якби закон не містив додаткові заборони й не підсилювалися би санкції за носіння вогнепальної зброї без відповідної ліцензії.
Низка норм аналізованого закону присвячена підтримці національних меншин в області попередження підліткової злочинності.
Останнім часом у США особливо широко впроваджується політика підтримки великих міст, поліпшення якості в них життя й забезпечення безпеки для громадян. Особливе місце там займають спеціальні програми, спрямовані на попередження насильства серед молоді. Вони реалізуються в трьох основних напрямах: перший — заходи щодо боротьби із правопорушеннями серед молодих людей, які відносяться до національних меншин; другий — заходи попередження відсіювання зі шкіл молодих людей із групи ризику й сприяння їх працевлаштуванню; третій — заходи забезпечення здорового підґрунтя для дітей і молоді.
Можливо й для України доцільно прийняти спеціалізований законодавчий акт, який би був спрямований на профілактику злочинності неповнолітніх.
|