За допущені у своїй професійній діяльності порушення нотаріуси залежно від характеру порушень можуть бути притягнуті до відповідальності.
Відповідальність нотаріуса, яка визначається статтями 21 та 27 Закону України “Про нотаріат” полягає в тому, що шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних дій або недбалості приватного нотаріуса, відшкодовується в повному розмірі. У свою чергу, шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних або недбалих дій державного нотаріуса, відшкодовується в порядку, передбаченому законодавством України [2].
Незаконними дії нотаріуса може визнати тільки суд. Тому рішення про задоволення позову у справах щодо відшкодування шкоди може бути постановлене лише за умови розгляду судом питання про недійсність нотаріальної дії через незаконність дій нотаріуса, незаконність вчиненої нотаріальної дії або відмови у її вчиненні [3].
Державний нотаріус, як особа, яка перебуває в трудових відносинах із територіальним управлінням юстиції (державною нотаріальною конторою) у разі вчинення протиправного діяння несе відповідальність в порядку, передбаченому Кодексом законів України про працю. Таким чином, відшкодуванняшкоди, завданоїдіями державного нотаріуса, здійснюється за рахуноквідповідних статей державного бюджету, іззалишенням права регресноївимоги до винного нотаріуса. В свою чергу, такий державний нотаріус несе дисциплінарну відповідальність [3].
Стосовно приватних нотаріусів, то згідно із статтею 27 Закону України "Про нотаріат" шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних дій або недбалості приватного нотаріуса, відшкодовується в повному розмірі.
При цьому, особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини. Зокрема, відповідно до частини 2 статті 27 Закону нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії: подала неправдиву інформацію щодо будь-якого питання, пов'язаного із вчиненням нотаріальної дії; подала недійсні та / або підроблені документи; не заявила про відсутність чи наявність осіб, прав чи інтересів яких може стосуватися нотаріальна дія, за вчиненням якої звернулася особа. У таких випадках немає умисної вини нотаріуса, тож його відповідальність має наставати тільки в тому випадку, коли він допустив необережність і не виявив в документах підробку, але за умови, якщо характер підробки виявився таким, що людина здатна виявити її без допомоги спеціальних технічних засобів [1].
Частиною 1 статті 28 Закону передбачено, що для забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок вчиненої нотаріальної дії та / або іншої дії, покладеної на нотаріуса відповідно до закону, приватний нотаріус зобов’язаний до початку зайняття приватною нотаріальною діяльністю укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності або внести на спеціальний рахунок у банківську установу страхову заставу. Страхова сума або страхова застава встановлюється у розмірі стократної мінімальної заробітної плати. У разі витрачання коштів на відшкодування заподіяної шкоди приватний нотаріус зобов’язаний протягом одного року поповнити страхову заставу до встановленого розміру. Розмір заподіяної шкоди визначається за згодою сторін або в судовому порядку. (ч. 5 ст. 28 Закону) [4].
Підсумовуючи, варто наголосити, що на нотаріуса покладається не тільки юридична відповідальність перед державою за виконання покладених на нього публічних повноважень, але й моральна відповідальність перед суспільством за свої дії та поведінку.
Література :
1. Закон України "Про нотаріат" (від 1993р) [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12.
2. Цивільний кодекс України (від 2003р.) [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/ed20180218.
3. Святецька І. "Деякі питання юридичної відповідальності нотаріуса" №2(68), квітень 2013 [Електронний ресурс] / Ірина Святецька – Режим доступу до ресурсу: http://yurradnik.com.ua/stati.
4. Відповідальність нотаріусів [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: http://www.lugjust.gov.ua/news/3498-vidpovidalnist-notariusiv.
________________
Науковий керівник: Щербина Євген Миколайович, кандидат юридичних наук, доцент, Дніпровський національний університет ім. О. Гончара
|