Відповідно до законодавства України інформаційна безпека - це стан захищеності життєво важливих інтересів людини, суспільства і держави, при якому запобігається нанесення шкоди через неповноту, невчасність та невірогідність інформації, що використовується, негативний інформаційний вплив та негативні наслідки застосування інформаційних технологій.
Інформаційна безпека держави - це стан її захищеності, при якому спеціальні інформаційні операції, акти зовнішньої інформаційної агресії, інформаційний тероризм, незаконне зняття інформації за допомогою спеціальних технічних засобів, комп’ютерні злочини та інший деструктивний інформаційний вплив не завдає суттєвої шкоди національним інтересам [1].
Серед дослідників, які останнім часом присвячували свої роботи певним аспектам забезпечення інформаційної безпеки України, слід назвати В. Петрик, О. Штоквиш, В. Полевий, В. Кальниш, М. Присяжнюк, В. Остроухов, І.Арістова, О. Олійник, А Марущак, В. Степанов. Але їхні дослідження на даному етапі розвитку інформаційного простору в Україні не розкривають в повній мірі сучасні проблеми, тому питання інформаційної безпеки все ще залишається відкритим і актуальним.
Актуальність розгляду даної теми обумовлюється цілою низкою чинників.
В сьогоденні в Україні головним стратегічним національним ресурсом, основою економічної та оборонної її могутності стає інформація та інформаційні технології.
Інформація є таким атрибутом, від якого у визначальному плані залежить ефективність життєдіяльності сучасного суспільства, а інформаційні технології принципово змінили обсяг і важливість інформації, яка обертається в технічних засобах її збереження, обробки та передачі. Загальна комп’ютеризація основних сфер діяльності призвела до появи широкого спектру внутрішніх і зовнішніх загроз, нетрадиційних каналів втрати інформації і несанкціонованого доступу до неї. В сучасному суспільстві відбувається масове оснащення державних установ, підприємств, організацій і приватних осіб засобами обчислювальної техніки і включення їх до світових інформаційних просторів, що містить у собі реальну загрозу створення розгалужених систем регулярного несанкціонованого контролю за інформаційними процесами і ресурсами, навмисного втручання в них. Крім того, реальністю сьогодення стало застосування інформаційної зброї ї ведення інформаційних війн.
Важливим питанням також залишається недосконалість правового регулювання суспільних відносин у сфері інформаційної безпеки, що призводить до серйозних негативних наслідків, які ускладнюють підтримання необхідного балансу інтересів особи, суспільства та держави. Відкритим залишається питання щодо конституційних прав громадян на недоторканність приватного життя, особистої та сімейної таємниці, таємниці листування, які не мають достатнього організаційно-правового і технічного забезпечення. Погіршується ситуація із забезпеченням збереження державної таємниці, недостатньо розвинені механізми забезпечення службової та комерційної таємниці.
Національна безпека істотно залежить від забезпечення інформаційної безпеки, й у ході технічного прогресу ця залежність буде зростати. Визначень інформаційної безпеки на сьогодні існує досить багато. Єдиної думки про те, що таке інформаційна безпека немає. І в цьому, на нашу думку, є головна проблема стану захисту інформації. Ми постійно говоримо про те, що інформаційна безпека забезпечується на належному рівні, але як ми можемо казати про це напевне, коли ми не маємо єдиних правил про те, що ми захищаємо, як захищаємо, від чого та від кого.
Отже, проблем інформаційної безпеки існує безліч, як і проблем розвитку процесу інформатизації. Тому необхідно вирішувати питання, пов’язані з визначенням природи різних видів інформаційних загроз, механізмів їхнього впливу на об’єкти інформаційної безпеки, можливих наслідків цих впливів, шляхів і методів їх нейтралізації, зменшення або ліквідації. Найбільш вивченими є проблеми, пов’язані із захистом інформації. Що ж до питань захисту людини, людських спільнот, суспільства в цілому, то з погляду розробки методології, шляхів, форм і методів забезпечення інформаційної безпеки вони вивчені недостатньо. Із зростанням науково-технічного прогресу буде зростати і важливість питання інформаційної безпеки громадянина, суспільства, держави.
Література:
1. Фурашев В. Сутність та визначення понять «інформаційна безпека» та «безпека інформації» / В. Фурашев // Правова інформатика. - № 2(34)/2012.
2. Марущак А.І. Визначення об’єктів управління інформаційною безпекою держави / А.І. Марущак // Інформаційна безпека людини, суспільства, держави.- 2012. - №2(9).
3. Тихомиров О.О. Діяльнісний підхід у дослідженнях забезпечення інформаційної безпеки: об’єкт і суб’єкт / О.О. Тихомиров // Інформаційна безпека людини, суспільства, держави.- 2012. - №2(9).
4. Стасів Ю.М., Горохівська Д.В., Глодова Д.В. Захист інформації в органах Державної податкової служби України: матеріали XVIII міжнар. наук.-практ. конф. [«Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти»], (м. Київ, 29 листопада 2012 р.) / – К.: Вид-во Європейського ун-ту, 2012. – С. 129 – 131.
|