:: LEX :: ШЛЮБ – ІСТОРІЯ І СЬОГОДЕННЯ
UA  RU  EN
 
  Главная
  Как принять участие в научной конференции?
  Календарь конференций
  Редакционная коллегия. ОБ «Наукова спильнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архив

Актуальные исследования правовой и исторической науки (выпуск 63)

Срок представления материалов

11 июля 2024

До начала конференции осталось дней 0


  Научные конференции
 

  Полезные правовые интернет ресурсы
 

 Полезные ссылки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Счетчики


 Ссылки


 Кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ШЛЮБ – ІСТОРІЯ І СЬОГОДЕННЯ
 
12.12.2019 17:24
Автор: Бондарчук Наталія Вікторівна, здобувач вищої освіти Навчально наукового інституту №4 Національної академії внутрішніх справ
[Секция 3. Гражданское и семейное право. Гражданское процессуальное право. Коммерческое право. Жилищное право. Обязательственном праве. Международное частное право. Трудовое право и право социального обеспечения]

Упродовж всієї історії суспільства основи моральності, духовності й державності брали витоки в сім'ї, а сім'я розпочиналася зі шлюбу. Тобто шлюбно-сімейні відносини складають основу суспільного розвитку. Проте, природа і цінності сім'ї та шлюбу у суспільстві змінювались в полі історичного розвитку самого суспільства і держави зокрема. Дана стаття є спробою дослідити як зі зміною цінностей у житті людей, змінюється роль та значення шлюбу як для окремої особистості, так і в суспільстві загалом. Це особливо можна простежити в історичному минулому Київської Русі - до і після прийняття християнства.

Шлюб, як визнана в суспільстві форма взаємин між чоловіком і жінкою з метою створення сім'ї, пройшов тривалий шлях еволюції. Кожна історична епоха конструювала свої моделі шлюбної поведінки, вкладаючи у поняття «шлюб» різні смислові значення. Впродовж історії змінювалися форми укладення й розірвання шлюбу, умови їх здійснення тощо.

Згідно теорій новітніх європейських авторів, сім'я не є початковим і першим із кровних союзів: до утворення сімейного союзу суспільство жило в родовому і навіть в племінному кровному союзі, в якому не було індивідуального шлюбу не тільки моногамного, але і полігамного: жінки всього племені належали чоловікам всього племені. В історичному розвитку наступає друга форма кровних союзів - материнське право. Уже плем'я ділиться на окремі кровні групи, кожна під владою матері, адже мати завжди відома, тоді як батько не завжди. І на кінець наступає третя форма кровних союзів - це індивідуальний шлюб і полігамна сім'я під владою батька.

Різні дослідники вітчизняного права висловлюють розбіжні думки щодо походження і значення сім'ї та шлюбу на Русі. Проте практично всі солідарні в тому, що сім'я була центром життя середньовічної людини. Пануючою формою сім'ї в середньовічній Русі була мала індивідуальна сім'я. Сім'я займає величезне значення в культурі архаїчних суспільств, адже становить форму культурного розвитку і передачі традицій із покоління в покоління. Функція збереження і передачі традицій із покоління в покоління така ж важлива, як і продовження роду. Людина не могла вижити поза рамками культури, а культура, у свою чергу, не могла б функціонувати без продовження роду, сім'ї.

Шлюб - це союз між чоловіком та жінкою, який характеризується особистими та майновими відносинами, що мають правову форму. Укладення шлюбів часто залежало не від особистої волі людини, а від рішення чи потреби общини, нерідко було викликане бажанням поріднитись родами або ж добавити в сім'ю лишні робочі руки. В основі шлюбу також неодноразово лежали політичні вигоди правлячої верхівки, які шукали розширення та укріплення міжнародних контактів Русі. 

Але сімейне законодавство України внесло всої корективи у визначення поняття шлюбу, та особливостей його регулюввання у сучасному світі.

Шлюб — це основа сім'ї. Правові норми, які регулюють порядок і умови його укладення, є початковою стадією правового регулювання особистих немайнових та майнових відносин між подружжям. Частина 3 ст. 51 Конституції встановлює, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Вона заінтересована у зміцненні та стабільності шлюбу і тому здійснює контроль за його укладенням і припиненням та захищає лише шлюби, зареєстровані в органах РАЦСу.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 СК шлюб — це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі РАЦСу. Однак таке визначення поняття шлюбу навряд чи можна визнати вичерпним. Адже у ньому не зазначено, що шлюб має грунтуватися на вільній згоді жінки і чоловіка (ч. 1 ст. 51 Конституції) і що він є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя, хоч останнє положення й закріплене у ч. 1 ст. 36 СК. У зазначеній статті також не підкреслено, що дійсним є лише шлюб, укладений з додержанням умов, передбачених законом. З урахуванням сказаного вище шлюб можна визначити як добровільний, спрямований на створення сім'ї союз рівноправних чоловіка і жінки, укладений з додержанням умов та форми, встановлених законом, який породжує взаємні права та обов’язки подружжя.

Норми СК передбачають умови укладення шлюбу та перешкоди до цього. Право на шлюб тісно пов'язане з правом особи на створення сім'ї.

Однією з умов укладення шлюбу, як вже зазначалося, є вільна згода жінки та чоловіка, для досягнення якої необхідно, щоб у них був намір створити сім'ю й набути прав та обов'язків подружжя. Саме шлюб в людському суспільстві вважається єдиною прийнятною, соціально схваленою та зікріпленою законом формою.

________________ 

Науковий керівник: Полішко Наталія Леонідівна, старший викладач кафедри цивільного права і процесу Національної академії внутрішніх справ



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПРОБЛЕМИ ВРАХУВАННЯ ДУМКИ ДИТИНИ ПРИ ВИРІШЕННІ СІМЕЙНИХ СПОРІВ
29.11.2019 15:46
ОСНОВНІ АСПЕКТИ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НОТАРІУСА
29.11.2019 15:38
ЗАХИСТ ПРАВА ВЛАСНОСТІ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ
12.12.2019 17:53
ДОВІРЧА ВЛАСНІСТЬ ЯК СПОСІБ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ
12.12.2019 17:34
ВІДСТУПЛЕННЯ ПРАВА ВИМОГИ ТА ЗАМІНА БОРЖНИКА У ЗОБОВ’ЯЗАННЯХ
12.12.2019 17:30
ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВІ ІНТЕРЕСИ ПРИ РЕОРГАНІЗАЦІЇ ТОВАРИСТВ
11.12.2019 18:36
ОКРЕМІ АСПЕКТИ ОБЧИСЛЕННЯ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ, ПОВ’ЯЗАНІ З ПРЕД’ЯВЛЕННЯМ ПОЗОВУ
10.12.2019 20:34
ДЕЯКІ ПИТАННЯ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПОРЯДКУ НАДАННЯ ПЕНСІЙ ПО ІНВАЛІДНОСТІ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ
07.12.2019 11:05




© 2006-2024 Все права защищены При использовании материалов сайта, ссылка на www.lex-line.com.ua обязательна!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше