:: LEX :: МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИЙ ЗВИЧАЙ ЯК ДЖЕРЕЛО МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 68)

Термін подання матеріалів

14 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 10


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИЙ ЗВИЧАЙ ЯК ДЖЕРЕЛО МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
 
11.11.2024 14:36
Автор: Веремей Каріна Олегівна, студентка 2-го курсу перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, спеціальність 081 Право, Державний торговельно-економічний університет, м. Київ, Україна
[Секція 2. Конституційне право. Конституційне процесуальне право. Адміністративне право. Адміністративне процесуальне право. Митне та податкове право. Міжнародне право. Муніципальне право]

Міжнародне право регулює відносини між державами та іншими суб'єктами міжнародного права. Одним із основних джерел міжнародного права є звичай, який формує основу для багатьох міжнародних норм і стандартів. В сучасному міжнародному праві звичай залишається важливим джерелом міжнародного права, особливо у сферах, де відсутні міжнародні договори. У світі, що постійно змінюється, звичай надає гнучкість і адаптивність міжнародному праву. 

Міжнародно-правовий звичай – це сформоване в практиці неписане правило поведінки, за яким суб’єкти міжнародного права визнають юридично обов’язкову силу. У формуванні звичаю виділяються два елементи: об’єктивний – співпадаюча практика держав і суб’єктивний – визнання суб’єктами міжнародного права за правилом, сформованим в результаті такої практики, юридично обов’язкової сили (opinio juris sive necessitatis) [1, с. 72].

У контексті міжнародного права звичай виступає як правова норма, що виникла в результаті тривалої і повторюваної практики держав, які вважають таку практику юридично обов’язковою. Це правила, які виникли в результаті тривалої взаємодії між державами.

Саме під міжнародно-правовим звичаєм слід розуміти поведінку суб'єктів міжнародного права, яка встановлюється шляхом її тривалого та одноманітного застосування на міжнародному рівні. Міжнародний звичай у ст. 38 Статуту Міжнародного суду ООН визначений як «доказ загальної практики, визнаної в якості правової норми» [2]. Міжнародний звичай формується протягом тривалого часу на основі регулярного і одноманітного застосування певних норм поведінки державами, які вважають ці норми обов'язковими.

Також існує важливе розмежування між міжнародним звичаєм та іншими джерелами міжнародного права, зокрема договорами. Звичай не має чіткої письмової форми, як це притаманне, наприклад, міжнародним договорам, і він не є результатом певних переговорів між державами. Його становлення базується на фактичній поведінці держав у різних ситуаціях, що відображає волю міжнародного співтовариства.

Загалом міжнародні договори та міжнародний звичай звісно є взаємопов'язаними джерелами міжнародного права. Договори часто відображають норми, що вже утвердилися в міжнародній практиці. Проте, незважаючи на цей тісний зв'язок, міжнародний звичай існує як самостійне джерело права. Твердження про пріоритет міжнародних договорів над міжнародним звичаєм є спірним. Практика міжнародних судів свідчить про рівнозначне застосування обох джерел. Більш того, міжнародний звичай, завдяки своїй гнучкості, здатний швидше адаптуватися до змін у міжнародних відносинах. На відміну від договорів, міжнародний звичай має універсальний характер і поширюється на всіх суб'єктів міжнародного права. 

Звісно у зв'язку з неписаною формою звичаю виникає питання його відмінності від усних міжнародних договорів, адже вони мають певну подібність у методі створення й у формі вираження. Проте в міжнародній практиці усні договори виконують допоміжні функції, тобто не вирішують принципові питання міжнародної політики, і кількість учасників таких договорів обмежена [3, с. 164].

Тому, як висновок, можна сказати, що міжнародний звичай – це особливий вид правового звичаю, що характеризується специфічним суб'єктним складом, сферою дії та порядком формування. Він відрізняється від внутрішньодержавного звичаю саме через міжнародний характер відносин, які він регулює. Звичай є одним з найдавніших і найстабільніших джерел міжнародного права, який продовжує активно використовуватися для врегулювання різноманітних питань міжнародних відносин, особливо в тих сферах, де міжнародні договори не є достатньо ефективними.

Література:

1. Гончар Л. В. Міжнародно-правовий звичай як джерело міжнародного права. Міжнародні читання з міжнародного права пам’яті професора П. Є. Казанського : матер. третьої міжнар. наук. конф. (м. Одеса, 2-3 листопада 2012 р.) / відп. за випуск М. І. Пашковський ; НУ «ОЮА». Одеса : Фенікс, 2012. С. 71-74.

2. Статут ООН. Видано Департаментом громадської інформації ООН Київ. Україна. 2008. URL: http://www.un.org 

3. Щокін Ю. В. Міжнародно-правовий звичай крізь призму теорії «мовчазної» угоди. Вісн. Акад. прав. наук України. 2006. № 3 (46). C. 162-165.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО НЕЗАСТОСУВАННЯ КУЛЬ, ЩО ЛЕГКО РОЗГОРТАЮТЬСЯ ТА СПЛЮЩУЮТЬСЯ 1899 РОКУ: ТРІУМФ ГУМАННОСТІ НАД ВІЙСКОВОЮ НЕОБХІДНІСТЮ
30.10.2024 15:52
ПРАВОВІ АСПЕКТИ СТАТУСУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
22.10.2024 12:37
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ У СФЕРІ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ
18.11.2024 11:11
ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ: ПЕРЕВАГИ Й ВИКЛИКИ
15.11.2024 09:51
ПРОМУЛЬГАЦІЯ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ ПРЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ У СВІТЛІ ПРАКТИКИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
15.11.2024 09:28
НЕОБХІДНІСТЬ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОСИН ПРИПИНЕННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗАСТАВИ: КОНЦЕПТУАЛЬНИЙ АНАЛІЗ ПОСТАНОВИ ВС У СПРАВІ №344/3333/23 ВІД 03.07.2024 Р., ПРОВАДЖЕННЯ №61-1662СВ24
12.11.2024 16:11
ПЕРЕКВАЛІФІКАЦІЯ СУДОМ ДІЯННЯ ОСОБИ, ПРИ РОЗГЛЯДІ СПРАВ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ
11.11.2024 15:01
СВІТОГЛЯДНЕ ТА МЕТОДОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ РІШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ В СПРАВІ ПРО ПОДАТКОВУ ЗАСТАВУ
11.11.2024 14:47




© 2006-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше