:: LEX :: УНОРМУВАННЯ КОНСТИТУЦІЯМИ XVII СТ. ПЕРІОДИЧНОСТІ СКЛИКАННЯ ГЕНЕРАЛЬНИХ КАПІТУЛ ЧСВВ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 68)

Date of conference

14 January 2025

Remaining time to start conference 8


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

УНОРМУВАННЯ КОНСТИТУЦІЯМИ XVII СТ. ПЕРІОДИЧНОСТІ СКЛИКАННЯ ГЕНЕРАЛЬНИХ КАПІТУЛ ЧСВВ
 
11.11.2024 14:54
Author: Стецик Юрій Орестович, доктор історичних наук, професор кафедри історії України та правознавства Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка; Онищак В’ячеслав Орестович, аспірант кафедри історії України та правознавства Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка
[Section 7. History of the state and law. History of political and legal studies]

Капітульні конституції прийняті на першій капітулі в 1617 р. Проте не меншу роль в історії Чину відіграли наступні капітули, які від 1624 р., на основі декрету папської Конгрегації Поширення віри, отримали законодавчу владу. Цей декрет у 1631 р. підтвердив папа Урбан VІІІ, дозволивши василіанам збиратися на генеральні капітули кожних чотири роки для укладення конституцій та статутів, які не суперечили б церковним канонам, соборовим декретам та апостольським конституціям. Також право затверджувати правила та конституції надавалося Римському Папі. Проте, щоб монаша карність не зволікалася, капітульні конституції мали зобов’язувати монахів до їх виконання одразу по прийнятті. Таким чином, капітули отримали не тільки схвалення, але й законодавчу та судову владу. На цих капітулах чернецтво могло укладати нові конституції і, відповідно до потреб, скасовувати попередні, як також призначати покарання за порушення та зловживання. Капітульні постанови, які називали конституціями, ставали правосильними й нормували життя Чину.

Хоча перша капітула (1617 р.) постановила, що собори монашества повинні відбуватися що чотири роки, то конкретні історичні обставини не раз вирішували інакше. Ще за життя митрополита Йосифа Рутського цієї постанови, прийнятої на першій капітулі, не дотримувалися. Ці факти можна пояснити тим, що капітули скликалися не тільки для обговорення дисциплінарних питань чи виборів протоархимандрита й генеральних консульторів, але і для вирішення термінових справ. В історії Василіянського Чину іноді бували такі важкі періоди, коли монахи збиралися на капітули щороку, а іноді й по два рази на рік.

Правила, які приймалися на капітулах отримали назву конституцій. У них поданий устрій, форма управління оновленої василіанської спільноти (централізація монастирів під проводом протоархимандрита, протоігумена, проведення капітул).

Досліджуючи василіанське законодавство приходимо до висновків, що при укладені капітульних конституцій митрополит Рутський орієнтувався на західне чернече законодавство, особливо на правила Товариства Ісусового. Сам спосіб відбування генеральних капітул, термінологія та різні приписи монастирського порядку, запозичені від отців єзуїтів. Так, наприклад, на початках протоархимандрита обирали на довічний термін, як і генерала отців єзуїтів. Він мав чотирьох консульторів (одного завжди при собі), як і провінціала отців єзуїтів. Настоятелів призначали на чотири роки. У кожному монастирі часто відбувалися домашні наради (консульти). Також і те, що в капітульних конституціях розглядаються питання домового порядку, а в багатьох місцях згадуються єзуїтські конституції та звичаї: щорічна віднова обітів, сповідь перед призначеним сповідником, у визначенім часі читання до трапези, спосіб відбування рекреації тощо. Проте, слід зауважити, що після Тридентського собору та численних папських декретів, стосовно реформи чернечого життя, майже по всіх католицьких чинах були запроваджені подібні практики чи директиви.

Література:

1. Підручний П., П’єтночко Б. Василіянські генеральні капітули від 1617 по 1636 рік. Записки ЧСВВ. Серія ІІ. Секція І. Т. 55. Рим, Львів: Видавництво Отців Василіян «Місіонер», 2017. 510 с.

2. Підручний П. Історичний нарис законодавства Василіянського Чину Св. Йосафата (1617 – 2018). Записки ЧСВВ. Серія ІІ. Секція І. Т. 57. Рим, Львів: Видавництво Отців Василіян «Місіонер», 2018. 392 с.

3. Стецик Ю. Чернецтво Святопокровської провінції ЧСВВ (1739 – 1783 рр.): просопографічне дослідження. Дрогобич: РВВ ДДПУ, 2018. 472 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ІСТОРИКО-ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ ПРОГРАМОВИХ ДОКУМЕНТІВ ВЕРХОВНОГО ОРГАНУ РЕВОЛЮЦІЙНО-ВИЗВОЛЬНОЇ БОРОТЬБИ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ: ВІЗІЇ СУЧАСНИХ НАУКОВЦІВ (До 80-чя утворення УГВР)
31.10.2024 14:19
ІНСТИТУТ ПОКАРАННЯ ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ
21.11.2024 09:23
КАРНЕ ПРАВО ПЕРІОДУ УКРАЇНИ-ГЕТЬМАНЩИНИ
21.11.2024 09:21
СПАДКОВЕ ПРАВО ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ (ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)
21.11.2024 09:13
ПОРІВНЯЛЬНО ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА ЧОТИРЬОХ УНІВЕРСАЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ
21.11.2024 09:08
КАРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ
20.11.2024 09:42
ПРАВОВИЙ СТАТУС ЖІНКИ В УКРАЇНІ (IX-XVIII ст.)
20.11.2024 09:39
СІМЕЙНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ПЕРІОДУ УКРАЇНИ-ГЕТЬМАНЩИНИ
20.11.2024 09:35
ЗЕМЕЛЬНЕ ПИТАННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ЗУНР
20.11.2024 09:32
СИСТЕМИ КОЗАЦЬКОГО СУДОЧИНСТВА ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ
20.11.2024 09:29




© 2006-2025 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше