:: LEX :: СПАДКОВЕ ПРАВО ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ (ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 68)

Термін подання матеріалів

14 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 10


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

СПАДКОВЕ ПРАВО ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ (ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ)
 
21.11.2024 09:13
Автор: Михасів Каріна, 1 курс юридичного факультету, Західноукраїнського національного університету
[Секція 7. Історія держави і права. Історія політичних і правових вчень]

Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку вітчизняної правової науки важливе значення мають дослідження джерел права, які діяли на українських землях на всіх етапах українського державо та право творення. Одним з таких найбільш продуктивних періодів в історії був період перебування України в складі Великого князівства Литовського, оскільки після розпаду Київської держави та занепаду ГалицькоВолинського князівства суспільно-політичний розвиток українських земель надзвичайно тісно пов’язується з Великим князівством Литовським, тобто багатонаціональною феодальною державою, до складу якої входили литовські, білоруські, українські та окремі російські землі. Вивчення цього питання дозволяє простежити еволюцію правових інститутів, які вплинули на формування сучасного українського права. Спадкове право відображало соціальну структуру суспільства. Його аналіз дозволяє глибше зрозуміти, як воно впливало на соціальні відносини та розподіл багатства.

Метою наукової розвідки є простежити в порівняльному аспекті еволюцію спадкового права від першого до третього Литовського статуту. 

Стан дослідження теми. Дослідженням цієї теми займалися такі науковці як Атаманова, Н. В., Ковальова С. Г., Лащенко Р. М., Ливак, М. М., та інші.

Виклад основного матеріалу. Хронологічно межі дослідження охоплюють період від 1340 р. до 1569 р., а відтак – до 1795 р., упродовж яких значна частина українських земель перебувала у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої. Для цього періоду характерне здійснення кодифікації права, що спричинили зміни у правовідносинах, у тому числі цивільних, на українських землях. Унаслідок кодифікації права були затверджені Литовські статути, які стали правовою основою регулювання цивільних правовідносин на українських землях XV-XVIII ст.

Найбільшим здобутком у процесі систематизації права Великого князівства Литовського стало укладення в XVI ст. трьох Литовських статутів. За принципами пріоритету писаних законів відбулася кодифікація литовсько-руського права (хоча в самих Литовських статутах містяться посилання на давні звичаї), єдності права (попри те, що Литовський статут не відкидав дії інших нормативно-правових актів), суверенності держави (у 1569 р. цей суверенітет було втрачено), на рівності всіх перед законом (хоча реально Литовські статути визнали неоднакову правоздатність різних суспільних груп) [4, c. 110]

Право розпоряджатись майном доволі залежало від становища людини в сім’ї, її віку, статі, стану здоров’я. Повну правоздатність мали держава, церква, монастирі та феодали. Їхні інтереси реально захищалися не лише нормами цивільного, а й кримінального права. Вони могли вільно та без обмежень розпоряджатися своїм майном, укладати всі можливі цивільноправові угоди [1, с. 435].

У польсько-литовському праві розрізнялося спадкування за законом, заповітом і на основі звичаю. За феодального ладу зберігалас чисельна черга спадкоємців, спадкове право мало становий характер. При успадкуванні за законом Статут 1529 р. визнавав спадкоємцями дітей, братів, сестер, батьків та інших кровних родичів. Прогресивним, у порівнянні з аналогічними нормами законодавства інших країн Європи, був артикул 14 розділу IV, за яким діти від першої, другої, третьої, четвертої та інших дружин, скільки б їх не було, отримували рівні права на частку батьківського майна [3, с. 232].

Аналізуючи Статут було цікаво постежити, як він передбачав випадки, коли спадкоємці за законом втрачали право на спадщину. Так, виключалась із числа спадкоємців за законом дівчина, яка одружилася без згоди батьків або опікуна; вдова-шляхтянка, що без згоди родичів одружилася з простолюдином; діти – визнані байстрюками; діти державних злочинців і деякі інші. 

Розрізнялося успадкування батьківського і материнського майна. Материнське майно: як нерухоме – маєтки, так і рухоме – гроші, золото, срібло, прикраси, одяг, мідь, коні, вози, килими тощо, - порівну розподілялося поміж дітьми, як синами, так і дочками. Батьківське майно: нерухоме майно, коштовності та рухоме майно передавалось за спадком лише синам .Таким чином, батьківське майно, у тому числі куплене, передавалося у «вотчину» лише синам, а дочкам - переважно виділявся тільки посаг. За відсутності синів, дочок та інших родичів, набуті маєтки переходили до близьких по батьківській лінії, а материнське майно мало перейти до тих спадкоємців, які були більш близькі до материнської маєтності. Разом із тим, слід зазначити, що Статут 1529 року не регламентував поняття «виморочне майно». Уперше у Великому князівстві Литовському таку норму було введено у II Литовському статуті 1566 р. [1, с. 23].

Тепер розглянемо докладніше правила успадкування, викладені у Статуті 1529 р. Вказується, що вдова, яка мала від чоловіка дорослих синів, повинна залишатися тільки при своєму віні, а сини мали бути допущені до всіх батьківських маєтків і майна, та повинні нести земську службу. Якщо ж вона не мала від чоловіка свого віна, то мала отримати у всьому рівну зі своїми дорослими дітьми частку у коштовностях та у майні, рухомому і нерухомому [3, с. 228]. Бездітна вдова, яка мала від чоловіка віно, отримувала тільки своє віно, а маєтки переходили до родичів. Якщо ж вона не мала від чоловіка вена, то залишалас на третій частці майна, поки не одружувалася, решта маєтку переходила до родичів, а ті мали нести земську службу. Закон визнавав можливість вільно розпоряджатися рухомим майном, а також купленою нерухомістю за допомогою заповіту, яка не входила до родового маєтку. Водночас не мали права заповідати неповнолітні, ченці, сини, які не були виділені, залежні люди, єретики, божевільні, ті, що тимчасово втратили розум і деякі інші особи [3, с. 23].

Багато питань, пов'язаних із спадковими правовідносинами, регулювалися  нормами звичаєвого права. Закон визначав і порядок вчинення заповіту: «При укладенні заповіту на своє рухоме майно або куплений маєток має бути свідчення священика або інших свідків, або людей, які заслуговують довіру, або також «офіційного присяжного писаря» [3, с. 24].

Закон також встановлював, що «при складанні заповітів мають бути присутні свідки, які заслуговують на довіру і знаходяться поза підозрою; тому свідками не можуть бути: перш за все ті, які самі не мали права складати заповіти, а також жінки, душеприкажчики або опікуни того заповіту та ті, яким щось відписано у тому заповіті» [3, с. 240].

Таким чином, можна підсумувати що спадкове право викладене у Литовських статутах було свого роду інструментом щоб зберегти існуючу соціальну ієрархію, оскільки тісно пов’язувалося зі становою приналежністю особи. І в статті я чітко розмежувала , що шляхта як панівний стан, мала значно більше  прав на спадкування аніж міщани або тим паче селяни.

Література:

1. Атаманова, Н. В. Литовські статути як історичні пам’ятки у системі вітчизняних джерел права. Науковий вісник. 2014, С. 22-24.

2. Нелін О. І. До питання спадкового права за Статутом Великого князівства Литовського 1529 року. Право і Безпека. 2005. Т. 4, № 6. С. 160-163.

3. Статути Великого князівства Литовського: У 3-х томах. Т. З. Статут Великого князівства Литовського 1588 року: У 2-х кн. Кн.1 /За ред. С. Ківалова, П. Музиченька, А.Панькова. Одеса: Юридична література, 2002. 464 с.

4. Терлюк І. Я. Історія держави і права України (доновітній час): навчальний посібник. Київ, 2006. 400 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ІСТОРИКО-ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ ПРОГРАМОВИХ ДОКУМЕНТІВ ВЕРХОВНОГО ОРГАНУ РЕВОЛЮЦІЙНО-ВИЗВОЛЬНОЇ БОРОТЬБИ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ: ВІЗІЇ СУЧАСНИХ НАУКОВЦІВ (До 80-чя утворення УГВР)
31.10.2024 14:19
ІНСТИТУТ ПОКАРАННЯ ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ
21.11.2024 09:23
КАРНЕ ПРАВО ПЕРІОДУ УКРАЇНИ-ГЕТЬМАНЩИНИ
21.11.2024 09:21
ПОРІВНЯЛЬНО ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА ЧОТИРЬОХ УНІВЕРСАЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ
21.11.2024 09:08
КАРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ЗА ЛИТОВСЬКИМИ СТАТУТАМИ
20.11.2024 09:42
ПРАВОВИЙ СТАТУС ЖІНКИ В УКРАЇНІ (IX-XVIII ст.)
20.11.2024 09:39
СІМЕЙНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ПЕРІОДУ УКРАЇНИ-ГЕТЬМАНЩИНИ
20.11.2024 09:35
ЗЕМЕЛЬНЕ ПИТАННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ЗУНР
20.11.2024 09:32
СИСТЕМИ КОЗАЦЬКОГО СУДОЧИНСТВА ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ
20.11.2024 09:29
УНОРМУВАННЯ КОНСТИТУЦІЯМИ XVII СТ. ПЕРІОДИЧНОСТІ СКЛИКАННЯ ГЕНЕРАЛЬНИХ КАПІТУЛ ЧСВВ
11.11.2024 14:54




© 2006-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше